W latach pięćdziesiątych orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), znanego kompozytora urodzonego w pobliskim Barczewie. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 została przekształcona w Filharmonię.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej notuje sukcesy w kraju i za granicą, dokonuje licznych nagrań płytowych, gra koncerty transmitowane przez radio. Sala koncertowa jest miejscem wielu prawykonań polskich i światowych, na naszej estradzie występują sławni artyści, promujemy młodzież utalentowaną muzycznie. Dużym uznaniem melomanów cieszą się organizowane na przestrzeni lat festiwale muzyczne, cykle koncertowe i poranki symfoniczne. Wierna publiczność gorąco oklaskuje cotygodniowe koncerty.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne, także we współpracy z chórami działającymi w Olsztynie. Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie weszła w XXI wiek, jako instytucja kultury finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Z dniem 1 lipca 2011 w wyniku wygranego konkursu  obowiązki dyrektora naczelnego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie  obejmuje Piotr Sułkowski, który  następnie zostaje powołany na stanowisko dyrektora artystycznego tej instytucji.


Skład sekcji waltorni:

Paweł Szulc
Michał Kowalewski
Sergio Mondejar Alarcon
Tomasz Ambrożuk