Najważniejsze utwory Fryderyka Chopina

Można uznać, że Fryderyk Chopin to jeden z najwybitniejszych kompozytorów, a jego twórczość znana jest wielu pokoleniom od epoki romantyzmu aż do współczesności. W takim razie co skomponował Fryderyk Chopin? Można wymienić wiele utworów autorstwa tego kompozytora:

  • Etiuda Rewolucyjna
  • Marsz Pogrzebowy
  • Polonez-Fantazja
  • Życzenie
  • Preludium deszczowe
  • Etiuda E-dur
  • dwa Koncerty fortepianowe

Oczywiście twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora składa się z dużo większej liczby kompozycji, jednak ogólnie można uznać, że Chopin skomponował najwięcej mazurków (aż 60). Kompozytor rozpoczął naukę gry na fortepianie już w wieku czterech lat i od początku poczynił ogromne postępy. Trzy lata później, Chopin skomponował swój pierwszy polonez, kilka lat później rozpoczął tworzenie mazurków.

Chopin - życie i twórczość

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli 1 marca 1810 roku - przynajmniej taką datę uznawała jego rodzina jak i sam kompozytor. Z niewyjaśnionej do tej pory przyczyny w metryce chrztu widnieje jednak data 22 luty 1810. Muzyka towarzyszyła mu od wczesnych lat dzieciństwa; matka - Tekla Justyna z Krzyżanowskich często grywała na fortepianie i śpiewała, zaś ojciec - Mikołaj potrafił grać na skrzypcach i flecie, choć na codzień zajmował się edukacją młodzieży szlacheckiej. Pierwszym nauczycielem Chopina gry na fortepianie był Wojciech Żywny - przyszły pianista i kompozytor miał wówczas zaledwie 6 lat. Jako dwunastolatek przeróśł umiejętnościami swojego pierwszego mistrza i odtąd okazjonalnie uczył się podstaw kompozycji u Józefa Elsnera. W tym czasie miał już w swoim dorobku pierwsze własne utwory. Podróże i koncerty w różnych zakątkach kraju, dworkach i posiadłościach ziemskich a także kontakt z naturą i folklorem były inspiracją dla jego licznych kompozycji tworzonych głównie na fortepian. Są w jego dorobku także koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry - Chopin stworzył dwa takie dzieła. 

Frédéric Chopin - Polonaise

Co wpłynęło na twórczość Chopina?

Fryderyk Chopin był kompozytorem pełnym pasji, emocji, a także przejawiającym ogromną ekspresję i dynamikę w swoich utworach. Na twórczość Chopina wpływały różne zdarzenia i to zarówno z dzieciństwa, jak i okresu młodości oraz dorosłości. róża ChopinW trakcie letnich wakacji Chopin jako mały chłopiec poznawał kujawski folklor i inspirował się nim w swoich dziełach. Przede wszystkim, wpływ na niego mieli jego nauczyciele, na przykład Tadeusz Elsner. Dzięki temu w okresie studiów Chopin mógł zacząć swobodnie komponować, cały czas wzbogacając swoje umiejętności techniczne. Nauczyciele świadomi talentu kompozytora pomagali mu w rozwoju jego zdolności. Na twórczość Chopina wpłynęły także uczucia, a przede wszystkim pierwsze miłości oraz przeżycia wojenne, związane z powstaniem listopadowym. W okresach, w których kompozytor był szczęśliwie zakochany lub przeżywał silne emocje, powstawało najwięcej utworów. Właśnie dlatego to właśnie w trakcie związku Chopina z George Sand powstało 57 mazurków, a także Polonez A-dur, który obecnie grany jest na każdej niemal studniówce. Po zerwaniu z Sand kompozytor stracił moc twórczą i udało mu się stworzyć tylko kilka utworów. Można więc uznać, że w przypadku Chopina ogromne znaczenie miały uczucia, jego sytuacja osobista, a także różnego rodzaju przeżycia miłosne.

Czy wiesz, że

Nazwą Chopin została obdarzona jedna z najpiękniejszych odmian białej róży wielkokwiatowej. Jej płatki mają kolor biały z lekkim, kremowym odcieniem. Kwitnie obficie przez dłuższy czas a jej kwiaty są duże, okazałe i mają delikatny, przyjemny zapach. To także nazwa polskiej odmiany jabłek o wyrazistym, kwaskowatym smaku.

Przeczytaj więcej na temat Historii Muzyki na portalu notatek.pl.

Materiał zewnętrzny

  Reklama