Najważniejsze utwory Fryderyka Chopina

Można uznać, że Fryderyk Chopin to jeden z najwybitniejszych kompozytorów, a jego twórczość znana jest wielu pokoleniom od epoki romantyzmu aż do współczesności. W takim razie co skomponował Fryderyk Chopin? Można wymienić wiele utworów autorstwa tego kompozytora:

  • Etiuda Rewolucyjna
  • Marsz Pogrzebowy
  • Polonez-Fantazja
  • Życzenie
  • Preludium deszczowe
  • Etiuda E-dur
  • dwa Koncerty fortepianowe

Oczywiście twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora składa się z dużo większej liczby kompozycji, jednak ogólnie można uznać, że Chopin skomponował najwięcej mazurków (aż 60). Kompozytor rozpoczął naukę gry na fortepianie już w wieku czterech lat i od początku poczynił ogromne postępy. Trzy lata później, Chopin skomponował swój pierwszy polonez, kilka lat później rozpoczął tworzenie mazurków.

Co wpłynęło na twórczość Chopina?

Fryderyk Chopin był kompozytorem pełnym pasji, emocji, a także przejawiającym ogromną ekspresję i dynamikę w swoich utworach. Na twórczość Chopina wpływały różne zdarzenia i to zarówno z dzieciństwa, jak i okresu młodości oraz dorosłości. W trakcie letnich wakacji Chopin jako mały chłopiec poznawał kujawski folklor i inspirował się nim w swoich dziełach. Przede wszystkim, wpływ na niego mieli jego nauczyciele, na przykład Tadeusz Elsner. Dzięki temu w okresie studiów Chopin mógł zacząć swobodnie komponować, cały czas wzbogacając swoje umiejętności techniczne. Nauczyciele świadomi talentu kompozytora pomagali mu w rozwoju jego zdolności. Na twórczość Chopina wpłynęły także uczucia, a przede wszystkim pierwsze miłości oraz przeżycia wojenne, związane z powstaniem listopadowym. W okresach, w których kompozytor był szczęśliwie zakochany lub przeżywał silne emocje, powstawało najwięcej utworów. Właśnie dlatego to właśnie w trakcie związku Chopina z George Sand powstało 57 mazurków, a także Polonez A-dur, który obecnie grany jest na każdej studniówce. Po zerwaniu z Sand kompozytor stracił moc twórczą i udało mu się stworzyć tylko kilka utworów. Można więc uznać, że w przypadku Chopina ogromne znaczenie miały uczucia, jego sytuacja osobista, a także różnego rodzaju przeżycia miłosne.

Frédéric Chopin - Polonaise

Przeczytaj więcej na temat Historii Muzyki na portalu notatek.pl.

Materiał zewnętrzny