Rafał Krauze
Urodził się w 1989 roku w Toruniu. Naukę gry na puzonie rozpoczął w 2002 roku w klasie prof. Kazimierza Kmiecia. Toruńską Szkołę Muzyczną II Stopnia ukończył w 2008 roku z wynikiem celującym w klasie puzonu Grzegorza Radziejewskiego. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie puzonu ad. Zdzisława Stolarczyka.

Swoją wiedzę i umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez takich puzonistów i pedagogów jak: Elliot Chasanov, Jonas Bylund, Carsten Svanberg, Jonatan Lombardo, Maciej Pietraszko, Maciej Łakomy, Zdzisław Stolarczyk.

Występował jako solista wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wykonując znane pozycje literatury puzonowej:  Concertino Es-dur – F. Davida, Koncert f-moll – G.F. Haendla oraz Concertino – L.E. Larssona.

Jako muzyk orkiestrowy koncertował w kraju i za granicą z takimi orkiestrami jak:   Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonią Krakowską, Krakowska Opera Kameralna, Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Grał pod batutą takich dyrygentów jak:  Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Michał Nesterowicz, Łukasz Borowicz, Michał Dworzyński, Jerzy Swoboda, Paweł Przytocki i innych.

W roku 2007 został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W latach 2007-2008 był dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jest laureatem i finalista wielu konkursów. Do najważniejszych należą:

  • 2. Nagroda w VI Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych, Mielec 2007
  • Wyróżnienie w XXXIII Konkursie Młodego Muzyka, Szczecinek 2008
  • Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych im. Ludwika Lutaka, Kraków
  • I Wyróżnienie (miejsc nie przyznano) w IV Regionalnym Festiwalu Sonat dla Instrumentów Dętych
  • I Wyróżnienie (miejsc nie przyznano) w V Regionalnym Festiwalu Sonat dla Instrumentów Dętych
  • Finalista kategorii otwartej w V Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym, Warszawa 2009
  • 2. Nagroda w VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Etiuda 2009
  • Nagroda Specjalna za wyróżniającą się interpretację utworu obowiązkowego, Etiuda 2009
  • 3. Nagroda w  II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych, Katowice 2010