kolektor słonecznyCzym różnią się kolektory od paneli słonecznych?

Różnica jest natomiast ogromna. Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować energię ze słońca, natomiast kolektory zamieniają ją w energię cieplną. Jeżeli więc chcesz ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować koszty ogrzewania domku lub budynku należącego do firmy, powinieneś zainteresować się kolektorami. Z drugiej strony, ze względu na możliwość występowania różnego rodzaju awarii, część specjalistów odradza ich montaż na rzecz tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, które są praktycznie bezobsługowe.

Jak działają kolektory słoneczne?

Zasada działania kolektorów nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Są one wyposażone w specjalny absorber, który przyjmuje promienie słoneczne i następnie przekazuje je na specjalny czynnik. Jest to roztwór, który pozwala wykorzystać ciepło do uzyskania ciepłej wody. Tym samym najbardziej wydajne kolektory to te, które zostały prawidłowo zainstalowane oraz są zwrócone w tą stronę, gdzie najdłużej świeci słońce.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Ze względu na fakt, że kolektory słoneczne są uzależnione od stopnia nasłonecznienia, ich wydajność zdecydowanie spada podczas chłodniejszych dni. W Polsce kolektory są najbardziej wydajne w miesiącach od kwietnia do września. Wielu klientów korzystających z takiego rozwiązania przyznaje nawet, że w tym czasie całkowicie rezygnują z innych źródeł ogrzewania. Przekłada się to na duże oszczędności, szczególnie jeżeli budynek jest duży i jego ogrzanie tradycyjnymi sposobami wiąże się z wysokimi wydatkami. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że kolektory słoneczne sprawdzą się w twoim przypadku, możesz zacząć od skontaktowania się z doświadczonymi technikami, którzy dokonają niezbędnych pomiarów i pomogą podjąć najlepszą decyzję. Dzięki temu nie wydasz zbyt pochopnie pieniędzy, tylko zakupisz takie panele lub kolektory, które rzeczywiście sprawdzą się w realnych warunkach i pozwolą zmniejszyć wydatki. Na stronie firmy specjalizującej się w kolektorach znajdziesz szczegółowo opisane obie te technologie, co na pewno przyda ci się przy takiej inwestycji.

Artykuł zewnętrzny