Szczoteczki elektryczne cieszą się wśród konsumentów coraz większą popularnością, a ich manualne odpowiedniki powoli odchodzą w zapomnienie – tak wynika z najnowszych badań. Mimo faktu, że urządzenia elektryczne są znacznie droższe, wiele osób decyduje się na taką inwestycję, ponieważ korzyści płynące z regularnego szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną są nie do przecenienia – myślimy tu nie tylko o znacznie bielszych i zdrowszych zębach, ale także chociażby o znacznej poprawie ogólnej kondycji dziąseł.

Wybór odpowiedniej szczoteczki to jednak nie wszystko; niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do urządzenia trzeba jeszcze dobrać właściwą końcówkę wymienną. Jak należy to zrobić? Podpowiadamy.

Wiele osób sądzi, że sam zakup szczoteczki elektrycznej wystarczy, by zapewnić nam codzienne mycie z odpowiednią skutecznością. To nie do końca prawda. Aby w pełni wykorzystać potencjał danej szczoteczki, należy bowiem jeszcze dobrać do niej właściwą końcówkę. Co rozumiemy poprzez pojęcie „właściwa”? Otóż „właściwa” końcówka to taka, która będzie działała odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb.

Rodzaje końcówek do szczoteczek elektrycznych

Zanim zatem wybierzemy się na zakupy, warto pochylić się nad stanem własnej jamy ustnej i zastanowić, jakiego produktu tak naprawdę potrzebujemy. Na szczęście, dziś rynek bogaty jest w całą masę końcówek o bardzo różnym zastosowaniu, dzięki czemu każdy – bez względu na stan zębów i dziąseł - powinien bez problemu znaleźć na nim coś dla siebie.

Obecnie na rynku znajdziemy końcówki o następującym zastosowaniu:

końcówki do szczoteczki

Końcówki standardowe – klasyczne końcówki przeznaczone do podstawowego mycia. Wyposażone są we włosie o średniej twardości, a ich zadaniem jest usuwanie z powierzchni zębów codziennych nalotów oraz utrzymywanie jamy ustnej w ogólnej czystości.

Końcówki wybielające – czyli rozwiązanie dla osób, które pragną rozjaśnić kolor swojego szkliwa. Zazwyczaj posiadają twarde włosie i pozwalają na intensywne ścieranie osadów odpowiedzialnych za przebarwienia. Różnica w odcieniu zębów powinna być widoczna już po pierwszym ich użyciu.

Końcówki ortodontyczne – końcówki dedykowane użytkownikom aparatów ortodontycznych. Posiadają specjalne puste przestrzenie około środka, które umożliwiają lepsze dotarcie do wszystkich zamków i łuków aparatu. Takie wyprofilowanie sprawia jednak, że włókna szybciej ulegają zniszczeniu, a zatem częściej niż normalnie trzeba zamieniać je na nowe.

Końcówki do nadwrażliwych zębów – główki czyszczące przeznaczone dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Jak wiemy, tego typu użytkownicy często mają problem z korzystaniem z tradycyjnej szczoteczki, ponieważ wiąże się to dla nich z odsłanianiem się szyjek zębowych i bólem. Końcówki dedykowane walce z nadwrażliwością posiadają miękkie, delikatne włókna, które nie wywołują podrażnień i pozwalają osobom cierpiącym na kłopoty z dziąsłami na komfortowe przeprowadzenie procesu szczotkowania.

Jak w pełni wykorzystać potencjał końcówek do szczoteczki?

Jak zapewne wiecie, końcówki poszczególnych producentów pasują zazwyczaj wyłącznie do szczoteczek spod tego samego szyldu. Tak oto dla przykładu końcówki Philips Sonicare, będą pasować tylko do szczoteczek elektrycznych marki Philips, a końcówki Oral-B do szczoteczek Oral-B. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy dokonywać wyboru końcówki do własnego urządzenia.

Bardzo często dostajemy pytania, w jaki sposób korzystać z poszczególnych końcówek i co zrobić, by spełniały one swoją rolę jak najlepiej. Otóż w tym celu należy po prostu użytkować je w synchronizacji z odpowiadającymi im trybami pracy danej szczoteczki. Co to oznacza? Jeśli chcemy na przykład wybielić swoje zęby, najlepiej będzie po prostu założyć na głowicę szczoteczki końcówkę wybielającą i ustawić pracę urządzenia na program wybielający. Właśnie wtedy uzyskamy możliwie największą efektywność czyszczenia.

Dokonanie wyboru

W zestawie z każdą szczoteczką elektryczną otrzymujemy zazwyczaj dwie bądź trzy wymienne końcówki o działaniu standardowym, wybielającym, czy też delikatnym, przeznaczonym do pielęgnacji jamy ustnej podczas występowania nadwrażliwości. Taki zestaw wystarcza do codziennej higieny zdecydowanej większości użytkowników.

Niektóre modele szczoteczek są jednak wyposażone zaledwie w jedną, tradycyjną końcówkę, co sprawia, że kolejne musimy już dokupić do niej we własnym zakresie. Pamiętajmy, by robić to rozsądnie, w oparciu o analizę stanu własnej jamy ustnej i indywidualnych oczekiwań.

Artykuł zewnętrzny