Thomas Bacon

Działalność Tomasa Bacona w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Azji stawia go w szeregu aktywnych waltornistów współczesnego świata. Jest muzykiem orkiestr symfonicznych w Syracuse, w Detroit, Houston i Berlińskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. Występuje również gościnnie w Berlin Philharmonic, Berlin Opera, Pittsburgh Symphony, Milwaukee Symphony, Chicago Symphony, Phoenix Symphony, Fort Worth Symphony i wielu innych.

Jako solista występował w Europie, Afryce, Azji, Północnej i Południowej Ameryce, był także solistą międzynarodowych tras koncertowych z Amati Ensemble, Berlin Radio Orchestra, i Mikhail Baryshnikov's White Oak Dance. Koncertował z ponad stu orkiestrami w USA i był gościem na najważniejszych festiwalach całego świata.

Tomas Bacon znajduje się w książce Twentieth Century Brass Soloists, napisanej przez Michaela Meckna. Opisuje ona dziewięćdziesięciu dziewięciu najwybitniejszych solistów grających na instrumentach dętych, którzy działali w XX w., od puzonisty Arthura Przyora (1870-1942) do trębacza Wyntona Marsalisa (ur. 1961) poprzez innych, jak Glenn Miller, Louis Armstrong, Maurice André, Barry Tuckwell, Dennis Brain, czy Philip Farkas. Autor książki tak napisał o Baconie: "Jak Barry Tuckwell, Bacon urodził się wirtuozem… każdy czeka, żeby usłyszec znacznie więcej od tego wybitnego waltornisty..."

Bacon dużo nagrywa, koncertuje, w tym z orkiestrami kameralnymi. Jest to ok. 100 koncertów rocznie. Obecne jego trasy koncertowe obejmują Japonię, Hong Kong, Frację, Hiszpanię, Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Meksyk, Kanadę, USA. Jest założycielem, członkiem i wiceprezesem Summit Brass. Jest również członkiem St. Louis Brass Quintet, The Golden Horn i Opus 90.

Specjalnie dla niego zostało napisanych około 60 utworów, od kompozycji dramatycznych przez utwory dla dzieci, awangardowe i inne. Thomas Bacon dociera do miłośników muzyki w każdym wieku, jego publiczność jest zachwycona dramatycznością, humorem, wirtuozerią, muzykalnością i osobowością sceniczną. Jest artystą który zmienia oblicze muzyki klasycznej, z powodzeniem przemawiając do poszerzającej się publiki.

Nagrał wiele płyt dla London, RCA, Telarc, Crystal, Centaur, Pro Arte, CBS, Gasparo, Vanguard, A & M, New World, i Summit Records. Jest również wydawcą The Complete dla Southern Music Co. i cyklu utworów na róg.

Prowadzi również działalność pedagogiczną – wykładał m.in. na Arizona State University, Rice University, University of Houston, Syracuse University, czy Oakland University. Ma w dorobku również wiele wykładów i sympozjów w licznych ośrodkach akademickich na całym świecie.

Gra na instrumencie firmy Yamaha.

źródło: http://www.hornplanet.com/tbinfo/bio.html


ufufu

artykuł został nagrodzony w konkursie
z okazji II rocznicy serwisu waltornia.pl


Biografie