Dale Clevenger

Waltornista amerykański. Urodził się 19 pażdziernika 1940. Pierwszy waltornista Chicago Symphony Orchestra w latach 1966-2013. Jest muzykiem wszechstronnym; oprócz grania na codzień w CSO zajmował się także muzyką kameralną, jazzem, nagraniami komercyjnymi i solowymi. Jego mentorami są Arnold Jacobs i Adolph Herseth.

Przed wstąpieniem do CSO był członkiem Amerykańskiej Orkiestry Symfonicznej Leopolda Stokowskiego i Symphony of the Air kierowanej przez Alfreda Wallensteina, a także był pierwszym waltornistą Filharmonii w Kansas City. Występował jako solista z różnymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z Filharmonią Berlińską pod dyrekcją Daniela Barenboima. Brał udział w wielu festiwalach takich jak Festiwal Muzyki Kameralnej w Santa Fe, Festiwal Muzyczny w Sarasocie na Florydzie, Festiwal muzyczny Marrowstone w Port Townsend w Stanie Waszyngton, Festiwalu Muzycznym Affinis w Japonii, a także w Festiwalu FAME. Współpracował z Europejską Społecznością Orkiestr Młodzieżowych pod kierownictwem Claudio Abbado, dyrygując i nauczając, a także uczestniczył w kilku warsztatach Międzynarodowego Stowarzyszenia Waltornistów,  zarówno w USA jak i poza jego granicami. Prowadził klasy mistrzowskie i wykonywał recitale na całym świecie (w tym także w Polsce w roku 2004). W lipcu 1998 roku występował na Warsztatach Fińskiego Stowarzyszenia Waltornistów. Niedawno prowadził klasy mistrzowskie w Saarbrücken w Niemczech.

Jako solista występuje w wielu nagraniach CSO takich jak: Koncert na siedem instrumentów dętych, smyczki i perkusję Franka Martina (dyrygent Jean Martinon), Konzertstück Schumanna na cztery waltornie (dyrygent Barenboim), Serenada Brittena na tenor, waltornię i smyczki (dyrygent Giulini), a także 3 Koncert na róg  Es-dur, Wolfganga Amadeusza Mozarta (dyrygent Abbado). Grał także w zespole z muzykami grającymi na instrumentach dętych blaszanych z Chicago, Philadelphi i Cleveland, oraz nagrał z nimi płytę The Antiphonal Music of Gabrieli, która zdobyła nagrodę Grammy. Nagrał dwa koncert Josepha Haydna jak i Michaela Haydna na róg wraz z Orkiestrą Kameralną Franza Liszta w Budapeszcie a także koncerty na róg Mozarta dla Sony Classics. Nagrania koncertów Mozarta zostały okrzyknięte Nagraniem Roku na Węgrzech, gdzie zdobyły europejską odznakę Hungaraton. Zarówno nagrania koncertów Haydna jak i Mozarta zostały nominowane do nagrody Grammy. Występował z Maestrem Barenboimem i przyjacielem z CSO, a także z dwoma przyjaciółmi z Filharmonii Berlińskiej i nagrał wspólnie z nimi kwintety na fortepian i instrumenty dęte, które także zdobyły nagrodę Grammy. Wspólnie z Danielem Barenboimem i Izaakiem Perlmanem nagrał Trio Waltorniowe Brahmsa dla telewizji i Sony Classical. Nagrał także Koncert na róg nr 1 Ryszarda Straussa, wraz z Danielem Barenboimem i CSO dla wytwórni Teldec. Płyta została wydana jesienią 2000 roku.

Przez 17 lat regularnie występował wraz z zespołem EARS, Jazz Wszystkich Epok. W roku 1985 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Collegu Elmhurst. Był profesorem na Uniwersytecie Roosvelta, obecnie wykłada w Jacobs School of Music na Indiana University.

Przez 14 lat był dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej Elmhurst, gdzie również dyrygował. Jego kariera jako dyrygenta obejmuje gościnne występy wraz z Nową Filharmonią Japońską (Tokio), Filharmonią z Luizjany, Szanghajską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną z Florydy (Tampa), Orkiestrą Miejską Miasta Chicago, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Roosvelta, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pithsburgu, Orkiestrą Konserwatorium w Toronto,  Północnozachodnią Letnią Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Santa Cruz, Południową Australijską Orkiestrą Symfoniczną z Perth, Orkiestą Symofinczną Aguascaliente z Meksyku i Filharmonią Osaka ( Japonia) Dyrygował także Orkiestrą Festiwalową z Florencji we Włoszech. W roku 1999 dyrygował Solisti Fiorentini, a we wrześniu tegoż samego roku towarzyszył Maestro Zubinowi Mehta, dyrygując Filharmonią Izraelską.

Dale mieszka w miejscowości Winettka wraz z żoną Alicją, także waltornistką. Razem lubią gotować, zajmować się ogrodem, słuchać muzyki, spacerować wraz z ich ulubieńcem Amosem, a także wybierać się na piesze wędrówki w towarzystwie ich ślicznych dzieci, Maca i Jesse.


źródło: http://www.windsongpress.com
tłumaczenie: Przemysław Siuta


G.Mahler: V symfonia, cz.2 - demo