Maksymilian Zimoląg

Max Zimolong - urodził się w 1905 roku w Orzegowie (dzielnica Rudy Śląskiej). Naukę gry na waltorni pobierał w jednej z prywatnych szkół, które w tamtych czasach doskonale funkcjonowały w każdym większym niemieckim mieście.

W okresie międzywojennym, pracował w orkiestrze symfonicznej w Bergen w Norwegii, a po powrocie do Niemiec w Stadtkapelle Dresden. Tam otrzymał tytuł kammervirtuos (solista – kameralista), co na owe czasy było najbardziej prestiżowym tytułem, jaki mógł otrzymać muzyk orkiestrowy. Prowadził wówczas również szeroką działalność solistyczną. Wielokrotnie występował na terenie Niemiec, Norwegii, Francji wykonując między innymi I Koncert na waltornię Es-dur Richarda Straussa (75 razy) oraz Sonatę F-dur Ludwiga van Beethovena. Prawdopodobnie w 1943 roku miał być również prawykonawcą II Koncertu na waltornię Es-dur Richarda Straussa, lecz na wskutek nieporozumienia wyćwiczył partię solową o sekundę wielką za wysoko, gdyż w zapisie nutowym nie była zaznaczona transpozycja in Es.

Image

W lutym 1931 roku został pierwszym waltornistą Berliner Philharmoniker, gdzie dyrektorem był wówczas Wilhelm Furtwängler. Z przyczyn administracyjnych latach 1935-1947 pełnił funkcję pierwszego waltornisty w Staatskapelle Dresden. Nie wiadomo, kiedy dokładnie przyjechał do Polski, lecz było to niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Został aresztowany przez ówczesne władze, skonfiskowano mu niemiecki paszport.

W 1948 roku został pedagogiem Akademii Muzycznej w Katowicach. W okresie, kiedy dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia był Grzegorz Fitelberg, Maksymilian Zimoląg zapraszany był często do realizacji partii I waltorni. Z orkiestrą tą dokonał też wielu solowych nagrań archiwalnych między innymi I oraz II Koncert na waltornię Józefa Haydna i Koncert na róg i małą orkiestrę Kazimierza Sikorskiego. Nie został jednak etatowym waltornistą NOSPR, ponieważ Wrocławska Orkiestra Symfoniczna (dziś Filharmonia Wrocławska), zaoferowała mu lepsze warunki bytowe. W ten sposób prawdopodobnie od 1954 roku (ponieważ w tym roku powstała) został I waltornistą Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej. Również we Wrocławiu, mając już wtedy tytuł profesora, prowadził działalność pedagogiczną w stopniu licealnym i akademickim (1950-58).

W 1958 roku ponownie wyjechał do Niemiec, gdzie pracował jako I waltornista w Filharmonii w Stuttgarcie. Niedługo potem wyjechał do Japonii, gdzie prowadził działalność pedagogiczną w Tokio (1958-59). Następnie ponownie wrócił do Niemiec, gdzie pozostał już do końca życia.

Maksymilian Zimoląg jest autorem dwóch zbiorów etiud na waltornię, będących materiałem pedagogicznym w szkołach muzycznych I i II stopnia, opracowania na waltornię 12 etiud Johannesa Brahmsa, opracowań koncertów na waltornię.

Waldemar Matera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
  M.Zimoląg - Mozart: 3 cz.1 - demo.mp3 (1940)

Translator

Reklama

Reklama