Kazimierz Machala
Waltornista, kompozytor i pedagog. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi, po czym wyjechał na studia muzyczne do Czech. Po ukończeniu Janaczkowej Akademii Sztuk Pięknych z wyróżnieniem w 1973 roku przyjął pozycję pierwszego waltornisty w Orkiestrze Radiowej Polskiego Radia w Krakowie. Jest laureatem 3. Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w kategorii instrumentów dętych w Pradze w 1974 roku. W tym samym roku wyjechał na dalszą edukację do Juilliard School w Nowym Jorku. Ukończył tam studia magisterskie i doktoranckie i w 1978 roku, jako pierwszy waltornista w historii tejże uczelni otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych. Pracował jako docent wizytujący na Uniwersytecie Głównym w stanie Georgia. W 1979 wygrał konkurs na pierwszego waltornistę w Sydney Symphony Orchestra w Australii. Po siedmioletniej pracy w tej orkiestrze wrócił do USA i przyjął pozycję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Georgii. W 1989 roku wygrał konkurs na stanowisko pedagoga na Uniwersytecie Głównym w Illinois i w 1997 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. Szereg jego byłych studentów gra w czołowych orkiestrach amerykańskich i kanadyjskich.  Czwórka stworzyła kwartet waltorniowy Four Hornsmen of the Apocalypse.

Kazimierz Machala był członkiem American Woodwind Quintet, Georgia Brass Quintet, Australian Wind Virtuosi, Saint Louis Brass Quintet oraz Illinois Brass Quintet. Często występował z Filharmonią Nowojorską, Frankfurcką Orkiestrą Radiową w Niemczech i innymi. Występował i wykładał na wielu festiwalach muzycznych i waltorniowych, między innymi Tidewater Music Festival in Maryland, Cambridge Music Festival w Nowej Zelandii, Hong Kong Arts Festival, Stavanger Brass Music Festival w Norwegii, International Horn Symposium w Finlandii, Domaine Forge Festival w Kanadzie, Bourgos Chamber Music Festival w Hiszpanii, International Interpretation Horn Courses w Pradze,  Lugano Horn Workshop w Szwajcarii i innych.

Działalność twórcza Kazimierza Machali wiąże się z poszerzeniem repertuaru solowego, głównie na waltornię. Ponad 30 jego transkrypcji na waltornię i fortepian zostało opublikowanych przez wydawnictwa muzyczne, jak International Music Company, Schirmer Inc, International Music Diffusion w Paryżu i inne. Dokonał kilku aranżacji na różne składy instrumentalne i napisał szereg utworów oryginalnych. Jego kompozycje i aranżacje są wykonywane przez liczne zespoły i orkiestry, jak Berlin Philharmonic Wind Quintet, American Horn Quartet, Dallas Wind Symphony, sekcja waltorni z Chicago Symphony Orchestra czy Beethovenhalle Orchester w Bonn. Jego aranżacja  American Folk Suite została nagrana na CD BIS label przez Berlin Philharmonic Wind Quintet, a jego pierwsza kompozycja Intuitions for Horn Quartet przez American Horn Quartet na CD MSR Classics. Jego Brass Quintet No.1 otrzymał nagrodę The Excellence in Composition Award na Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Louisville, Kentucky w 2008 roku. Concerto for Horn, Winds and Percussion był już wykonywany na pięciu kontynentach a ostatnia kompozycja Celtic Scents for Woodwind Quintet, Guitar and Double Bass została wykonana w Warszawie w styczniu 2013 roku (prawykonanie).

Kazimierz Machala często jest powoływany w funkcji promotora i recenzenta przy przewodach akademickich. Obecnie jest profesorem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
K.Machala - Bujanowski: Espana, aranż. K.Machala

Translator

Reklama

Reklama