Jindřich Petráš
Urodził się w w 1961. Studiował w Konserwatorium w Brnie i tamtejszej Akademii Muzycznej (JAMU) w klasie  prof. Františka Šolca.

Jeszcze w trakcie studiów został członkiem i pierwszym waltornistą Filharmonii w Brnie. W latach 1985-97 był 1. waltornistą Czeskiej Filharmonii. Jest laureatem międzynarodowych konkursów, m.in. w Monachium, Markneukirchen, Genewie i Pradze. Jako solista wielokrotnie występował z wieloma czołowymi orkiestrami na całym świecie, ma także w swoim dorobku liczne recitale z towarzyszeniem fortepianu. 

Działalność pedagogiczną rozpoczął  w 1992 roku, najpierw w Konserwatorium w Pradze, a od 1996 Akademii Muzycznej  w Brnie, gdzie jest obecnie profesorem waltorni i kierownikiem sekcji instrumentów dętych. Równolegle, od 1996  jest zatrudniony w Konserwatorium w Brnie. Od 1991 roku stale współpracuje przy organizacji Hornclass w miejscowości Nowy Strašecí  (Czechy).

Jest członkiem wielu zespołów kameralnych – Praskie Trio Waltorniowe, kwintet dęty Foerster i Czeski Zespół Instrumentów Dętych. Nagrał wiele płyt dla wytwórni Supraphon, Panton, BVA, Naxos i Pony Canyon. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów. Jest Przewodniczącym Międzynarodowego Konkursu w Brnie i Przewodniczącym Stowarzyszenia Jana Václava Sticha – Punto.

Jego hobby pozamuzyczne to rower i polowanie.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
Z.Tylšar, B.Tylšar, Z.Divoky, J.Petráš
L.Mozart: Sinfonia da caccia na 4 rogi

Translator

Reklama

ReklamaReklama