Największa w Polsce sala koncertowa znajdzie się w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), pomieści ok. 1800 słuchaczy. Budynek NOSPR, który ma powstać do 2013 r., będzie nawiązywał do śląskiej architektury i symboliki Unii Europejskiej. Siedziba orkiestry ma być jednym z głównych atutów Katowic, starających się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Projekt inwestycji zaprezentowano w środę na konferencji "Kulturalne Odsłony Katowic". Nowy gmach zostanie zbudowany w centrum Katowic, na terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice". W najbliższych latach w pobliżu powstaną również Międzynarodowe Centrum Kongresowe i nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Nowa siedziba NOSPR ma kosztować 160 mln zł, z czego 122 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych, a reszta z budżetu miasta. Inwestycja znajduje się liście tzw. projektów kluczowych realizowanych w woj. śląskim.
Tomasz Konior z firmy, która zaprojektowała budynek, podkreślał podczas środowej prezentacji, że nowy gmach orkiestry wraz powstającą obok siedzibą Muzeum Śląskiego to unikalne na skalę Europy inwestycje. "Nigdzie dotychczas nie umiejscowiono tylu obiektów kulturalnych na terenach postindustrialnych" - mówił Konior.
W nowej siedzibie znajdą się dwie sale koncertowe. Większa z nich, która pomieści ok. 1800 osób, została zaprojektowana według schematu "pudełko w pudełku". Oznacza to całkowite wydzielenie wewnętrznej struktury sali od pozostałej części budynku, dzięki czemu zyska ona lepsze niż standardowe warunki akustyczne. W mniejszej zmieści się ok. 310 słuchaczy. Obie sale mają spełniać najwyższe standardy studiów nagraniowych.
W nowej siedzibie ważna będzie też symbolika. Na czołowej ścianie Wielkiej Sali Koncertowej zostanie umieszczony relief rękopisu "Ody do radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Według projektantów ma to być jasny przekaz, że bez unijnej dotacji nie byłoby możliwe powstanie gmachu.
Równie ważne będzie nawiązanie do tradycji śląskiej architektury. Elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach - wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono.
Budynek, poza całym zapleczem potrzebnym do działalności orkiestry, ma na co dzień przyciągać miłośników muzyki. Dlatego w gmachu znajdzie się też m.in. restauracja, sklep z wydawnictwami muzycznymi, sala zabaw muzycznych dla dzieci oraz klub jazzowy. Jak podkreślają twórcy projektu, obiekt ma "jak najbardziej komponować się z otoczeniem i aktywizować miejską przestrzeń".
Przed gmachem powstanie plac z fontanną, która w zimie będzie zmieniać się w lodowisko. Będą tam też organizowane imprezy plenerowe, a zieleń drzew i trawników ma sprzyjać wypoczynkowi. Do budynku będzie też przylegać dwuhektarowy park, a gmach orkiestry zostanie połączony kładką z planowanym obok budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
NOSPR jest jedną z wiodących polskich orkiestr, której początki sięgają 1935 roku. Obecnie użytkuje ona pomieszczenia Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach, które zostało zbudowane z myślą o partyjnych zjazdach. Akustyka tej sali pozostawia wiele do życzenia.
źródło: pap
Komputerowa wizualizacja nowej siedziby dla NOSPR w Katowicach