W dniach 22-26 października 2009 roku w Nałęczowie odbyły się kursy mistrzowskie prowadzone przez Radovana Vlatkovića, w których miałem przyjemność uczestniczyć. Warsztaty były organizowane przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego już po raz drugi. Centrum organizuje spotkania ze znanymi profesorami z całego świata w najpiękniejszych pałacach w naszym kraju.


Wszyscy uczestnicy kursu mieli jedną lekcje dziennie z Profesorem, praca dotyczyła interpretacji literatury waltorniowej. Wieczorem odbywały się próby zespołu. Praca została zwieńczona uroczystym koncertem.  Uczestnikami kursu byli: Edyta Chmielewska, Grzegorz Curyła, Maciej Halama, Wojciech Kamionka, Marta Kraska, Kasjan Kryszczuk, Adam Pleszyniak, Michał Szczerba, Krzysztof Tomczyk oraz dwóch uczniów Profesora - Tomasz Kuboń i Aleksander Pokrywka.

Nałęczów 2009

Radovan Vlatkovic z uczestnikami kursu

Mistrz jak zwykle zaskakiwał niesamowitą grą na waltorni, fenomenalnym dźwiękiem, biegłością, ogromną znajomością literatury waltorniowej, ale nie tylko... Uczestnicy mieli okazje poznać Profesora bliżej, porozmawiać na wiele tematów, niekoniecznie dotyczących waltorni. Radovan Vlatkovic jest człowiekiem o niesamowitym charakterze, dzięki czemu nie jest tylko nauczycielem, ale przede wszystkim przyjacielem który chce pomóc. Podczas zajęć wszyscy siedzieli na sali słuchając z największą uwagą. Jeżeli chodzi o metody nauczania to przede wszystkim, co ciekawe, Profesor nigdy nie poruszał sprawy zadęcia, czy ustawienia. Twierdzi że do wszystkiego trzeba dojść ćwiczeniem i wszystko jest do zrobienia, należy tylko poświęcić więcej lub mniej pracy danemu problemowi. Nie należy nic przestawiać. Maestro poleca też ćwiczenie całej skali przy porannym rozgrywaniu się, przede wszystkim na 'f' waltorni. Używa do tego kilku zbiorów ćwiczeń, ale podkreślał, że tak naprawdę najlepsze ćwiczenia wymyślami my sami. Dlatego też radzi eksprymentować z brzemienim zarówno 'f' jak i 'b' waltorni, grać to samo ćwiczenie legato i staccato i przede wszystkim rozgrywać się tak, żeby rozwijać całą skalę.

Od strony organizacyjnej wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Uczestnicy mieli do dyspozycji cały pałac i okoliczny park, można było korzystać z basenu, spa, na które skusił się nawet Profesor... To była wspaniała okazja żeby osobiście poznać człowieka, który w świecie waltorni jest wzorem i legendą. Serdecznie dziękuję w imieniu uczestników jaki i swoim Dyrekcji Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego za możliwość udziału w tak ważnym dla młodych instrumentalistów wydarzeniu.

Adam Pleszyniak


Zdjęcia z kursu w naszej GALERII

 

 

Fragment koncertu z udziałem Radovana Vlatkovica i uczestników kursu,
od prawej waltorniści: Tomasz Kuboń, Wojciech Kamionka,
Krzysztof Tomczyk, Marta Kraska, Grzegorz Curyła,
Michał Szczerba, Alexander Pokrywka, Adam Pleszyniak