W dniach 8-11 listopada 2008 w Spychowie na Mazurach odbyła się I edycja warsztatów waltorniowych „Rogowisko”.

Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów był Krzysztof Stencel wraz z Towarzystwem Muzycznym Medius z Warszawy. Zajęcia prowadzili: Krzysztof Stencel - wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu i pierwszy solo waltornista orkiestry MACV Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Igor Szeligowski - pierwszy solo waltornista Opery Narodowej w Warszawie. Uczestnikami „Rogowiska” było kilkunastu waltornistów - uczniów oraz studentów i absolwentów akademii muzycznych z całej Polski.

Rogowisko 2008

Warsztaty rozpoczęły się koncertem w wykonaniu wykładowców oraz kwartetu waltorniowy Funny Horns w składzie: Mirosław Kuchlewski, Piotr Wczasek, Marek Kuc i Grzegorz Zioła. W programie znalazły się kompozycje J.S.Bacha, J.J.Ryby, F.Straussa, G.Bizeta i P.McCartneya. Podczas drugiego - finałowego koncertu wystąpili wszyscy waltorniści biorący udział w warsztatach wykonując utwory z towarzyszeniem fortepianu a także w zespołach kameralnych od czterech do czternastu rogów.

Oprócz praktycznych zajęć z instrumentami odbyły się dwa wykłady: p. Leszka Schleichera - w którym zaprezentował fragmenty swojej bogatej kolekcji archiwalnych nagrań znakomitych polskich waltornistów z lat 1960-1970 (Maksymilian Zimoląg, Alfred Kasprzok, Józef Brejza) oraz p. Joanny Żółkiewskiej – licencjonowanej psycholog, która w niezwykle interesujący sposób przedstawiła problemy tremy oraz jej pokonywania.

Każdego dnia przed zajęciami indywidualnymi odbywało się wspólne rozegranie prowadzone przez Igora Szeligowskiego. Następnie obaj wykładowcy (w dwóch salach Centrum Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrody) prowadzili zajęcia indywidualne od godz.10 do 17 (z przerwą obiadową). Wieczorami odbywały się koncerty i wykłady, a w ostatnim dniu, po wręczeniu dyplomów uczestnictwa odbyło się ognisko, na którym relacje między wykładowcami, uczestnikami i organizatorami kursu, dzięki staraniom wszystkich w krótkim czasie osiągnęły formę nieoficjalną. Oczywiście tematem przewodnim była... waltornia.  

Warsztaty miały na celu propagowanie gry na rogu, wymianę doświadczeń związanych z grą na tym instrumencie i poszerzenie wiedzy o istniejących nagraniach polskich waltornistów XX wieku. Była to także doskonała okazja do spotkania się z innymi waltornistami, o co dosyć trudno przy niewielkiej ilości tego typu imprez w Polsce.

Organizatorzy i Nadleśnictwo Spychowo  zapraszają ponownie w 2009 roku. Więcej informacji na www.rogowisko.com.

Patronat medialny nad „Rogowiskiem” objął serwis www.waltornia.pl.
REX
Zdjęcia z warsztatów w naszej Galerii.
Komentarz redakcji:

W Polsce tego rodzaju wydarzenia w dalszym ciągu należą do rzadkości. Cieszy więc fakt, że są osoby gotowe do dzielenia się własnymi doświadczeniami, umiejętnościami i wiedzą, przyczyniając się do popularyzacji naszego wspaniałego instrumentu. Strony www.waltornia.pl są zawsze otwarte dla autorów takich inicjatyw – chętnie zgodziliśmy się zamieścić stosowne informacje o warsztatach i objęliśmy je patronatem medialnym. Ciągle bowiem w tym zakresie dalecy jesteśmy nie tylko od wzorców Europy Zachodniej lecz chociażby naszych południowych sąsiadów. Jednocześnie przy okazji ostatnich wizyt w Polsce wybitnych postaci w świecie waltornistyki byliśmy świadkami organizowania zajęć z ich udziałem w głębokiej tajemnicy, niejako „dla wybranych”. Brak stosownej informacji sprawił, że zajęcia te nie były dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jest to praktyka wysoce naganna. Jawność i powszechny dostęp do informacji jest prawem nas wszystkich.
Damian Walentek


Reklama