Dnia 7 października 2006 r w Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu przy ul. Moniuszki, odbyły się warsztaty metodyczne instrumentów dętych blaszanych prowadzone przez solistów Buffalo Philharmonic Orchestra z USA.

Przybyli do nas: Jacek Muzyk - waltornia,  Alex Jokipii - trąbka i  Jonathan Lombardo - puzon. Głównym inicjatorem zorganizowania warsztatów w Wałbrzychu i ich koordynatorem wraz z Dyrekcją ZSM był Czesław Czopka - waltornista oraz wspomagająco trębacz Leszek Tuliński - nauczyciele i propagatorzy szeroko pojętej szkoły amerykańskiej w grze na instrumentach dętych blaszanych. Ucieszyło nas ogromne zainteresowanie uczniów i pedagogów  nie tylko naszej szkoły. Do Wałbrzycha przyjechali trębacze, waltorniści i puzoniści z całego Dolnego Śląska! Z radością powitaliśmy prof. Igora Cecocho z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wykładowcę Adama Wolnego oraz studentów tej uczelni, Zbyszka Wasika z „ekipą” z Liceum Muzycznego przy ul. Łowieckiej oraz uczniów innych wrocławskich szkół, Krzysztofa Spiesza ze Zgorzelca, Pawła Jurysia z Jeleniej Góry,  Jana Ostapowicza uczącego trębaczy w  Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej. Wspaniała „luźna” atmosfera pozwoliła naszym amerykańskim gościom poczuć się jak u siebie w domu i bez oporów dzielić się z nami wiedzą.

Jonathan Lombardo, Jacek Muzyk i Alex Jokipii w WałbrzychuJonathan Lombardo, Jacek Muzyk i Alex Jokipii


Spotkanie rozpoczęło się krótkim recitalem w wykonaniu gości. Usłyszeliśmy Reverie A. Głazunowa w wykonaniu Jacka Muzyka, następnie współczesny utwór na puzon, I część Koncertu Es-dur na trąbkę J.Haydna, Fantazję Stojowskiego na puzon, I część IV Koncertu na waltornię W.A. Mozarta, a na koniec trio blaszane zaprezentowało Menuet Mozarta i Fugę Bacha. Po koncercie rozpoczęły się warsztaty, które (w przypadku waltorni) trwały aż do wieczora. 

Spotkanie to po raz kolejny udowodniło potrzebę obcowania z instrumentalistami z innych krajów i pozyskiwania od nich wiedzy metodycznej, wykonawczej i estradowej. Duża ilość uczestników biorąca udział w zajęciach  była tego przykładem. W dobie Internetu i szybkiego przepływu informacji przenikanie wiedzy  z zakresu gry na instrumentach jest sprawą oczywistą, ale osobisty kontakt z praktykującymi muzykami jest zawsze najważniejszy. Jacek Muzyk, Alex Jokipii i Jonathan Lombardo w swoich wykładach i lekcjach indywidualnych z uczestnikami warsztatów przekazywali specjalistyczną wiedzę precyzyjnie opisując niuanse zadęcia i warsztatu gry, metody budowania kondycji, sposoby „rozgrzewki” a także - interpretacji muzycznej z uwzględnieniem tego co w muzyce najważniejsze - prowadzenia pięknej frazy, rozpoczęcia i zakończenia dźwięku, precyzji artykulacyjnej.

Uważamy warsztaty za bardzo udane, mamy nadzieję, że nie będą one ostatnimi i już zapraszamy na kolejne.

Leszek Tuliński