Damian Walentek Waldemar Matera

W dniach 15-20.08.2021 w Kaliszu odbyła się XIII Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+.

Zajęcia z waltornistami prowadzili: dr hab. Damian Walentek (NOSPR Katowice, Akademia Muzyczna w Katowicach) oraz dr Waldemar Matera (Filharmonia Śląska Katowice, Akademia Muzyczna w Katowicach).

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ to tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbka, waltornia, puzon, eufonium, tuba, rogi myśliwskie) oraz saksofonu, fletu, klarnetu i perkusji. Przewidziano także warsztaty dla orkiestr dętych.

Każdego dnia Akademii prowadzone były zajęcia indywidualne z czynnymi uczestnikami przez wybitnych polskich i zagranicznych pedagogów. Dodatkowo uczestnicy brali udział w zajęciach gry zespołowej, w szczególności zespołów kameralnych, zapoznając się ze sposobami pracy w zespołach instrumentalnych. W ramach Letniej Akademii odbywały się spotkania pedagogów i panele dyskusyjne służące wymianie doświadczeń i wzbogacaniu metod pracy z uczniami.

Podczas Akademii można było obejrzeć wystawy instrumentów dętych z możliwością ich wypróbowania oraz kupna, często w specjalnych, atrakcyjnych cenach.

Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów na terenie miasta Kalisza. Na koncertach prezentują się nie tylko uczniowie, ale także ich mistrzowie. Dzięki takim spotkaniom uczestnicy Akademii mają możliwość poznać swoich mentorów wielopłaszczyznowo – zarówno podczas zajęć, jak i na scenie.

Każdy dzień rozpoczynał się od porannej rozgrzewki - warm up w plenerze, na świeżym powietrzu jest nie tylko przyjemnością samą w sobie, daje poczucie swobody i wzmacnia pewność siebie. Zajęcia indywidualne przeplatane były ćwiczeniami w zespołach, których repertuar dostosowany był do indywidualnych umiejętności uczestników. Wspólne muzykowanie dostarcza wiele radości i daje mnóstwo satysfakcji. Szkoda, że pogoda przeszkodziła w zaplanowanym koncercie zespołów kameralnych na Rynku Kalisza. Część uczestników nie zraziła się jednak padającym deszczem i postanowiła koncertować, choć z nieco improwizowanym repertuarem. W ramach koncertów Mistrz i uczeń, mogliśmy usłyszeć między innym zespół waltornistów w którego składzie wystąpili wspólnie wykładowcy klasy waltorni i uczestnicy warsztatów - laureaci V edycji Akademii Młodego Waltornisty.

Termin Letniej Akademii Instrumentów Blaszanych+ pozwala młodym instrumentalistom dobrze przygotować się do zbliżającego się roku szkolego i akademickiego. Nie bez znaczenia jest relatywnie niska cena warsztatów, możliwa dzięki dotacjom i sponsorom.

Poniżej rejestracja próby zespołu waltorniowego w składzie z udziałem wykładowców - Waldemara Matery i Damiana Walentka oraz laureatów Akademii Młodego Waltornisty 2021 -  Aleksandry Stylok, Angeli Warzyńskiej, Cypriana Chomika, Justyny Wolny i Amelii Czapnik. Próba miała miejsce 18.09.2021 w Narodowym Sanktuarium św. Wojciecha a koncert odbył się nazajutrz.

W wykonaniu septetu:

Anonim - Intrada
Johann Hermann Schein - Allemande I, Padovana, Allemande II
Anonim - Branle

 

Do zobaczenia w następnej edycji!

 

XIII Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+