Krzysztof Białasik i Christian Schmitt - waltornie naturalne

Frédéric-Nicolas Duvernoy

był francuskim kompozytorem i pedagogiem w Paryskim Konserwatorium. Urodził się w Montbeliard 16 października 1765. Przypuszczalnie sam rozpoczął grę na rogu a także studia kompozytorskie. W 1788 rozpoczął pracę w l'Orchestre de la Comédie Italienne w Paryżu, a w 1790 stał się częścią Musique des Gardes Françaises. Był także zapraszany przez Napoleona do koncertów solowych. Do l'Orchester de l'Opéra de Paris został przyjętyw 1797 roku. Duvernoy skomponował 5 koncertów na róg, symfonie oraz muzykę kameralną. Jest także autorem szkoły Méthode pour le Cor. Zmarł w Paryżu 19 lipca 1838, a jego portret można znaleźć w Musée de la Bibliothèque de l'Opéra.

Duety

Jako waltornistów specjalizujących się w grze na rogu naturalnym najbardziej zainteresował nas zbiór Dwudziestu duetów op 3. Podczas wielu prób oraz ich wykonań postanowiliśmy uwiecznić naszą pracę w formie elektronicznej. Prawdopodobnie jest to jedyne istniejące nagranie tej muzyki. Najbardziej spodobały nam się cztery z nich - numery 2, 6, 12 i 13.

Mamy nadzieję,że to nagranie spodoba się wszystkim waltornistom i nie tylko…

Krzysztof i Christian

Utwory:

1. F-N. Duvernoy - Duet nr 2 op. 3

2. F-N. Duvernoy - Duet nr 6 op. 3

3. F-N. Duvernoy - Duet nr 12 op. 3

4. F-N. Duvernoy - Duet nr 13 op. 3

Krzysztof Białasik

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku trzynastu lat w Szkole muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu. Początkowo grał na trąbce, którą po krótkim czasie zamienił na róg. Po ukończeniu Liceum Muzycznego (2002) rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu – klasa rogu dr Krzysztofa Stencla. Podczas studiów brał udział w licznych projektach orkiestrowych i kameralnych. Jako waltornista współpracował gościnnie z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Operą Narodową, Orkiestra Kolegium F. Pod koniec studiów zainteresował się sztuką gry na rogu naturalnym. Wraz z uzyskaniem tytułu magistra sztuki rozpoczął studia w Royal Conservatorium w Hadze na Wydziale Muzyki Dawnej w klasie Teunisa van der Zwarta. Sczególnie interesuje go muzyka kameralna, którą wykonuje wraz z kwintetem, sekstetem i oktetem klasycznym. Gościnnie współpracuje z takimi orkiestrami jak: New Dutch Academy, Warszawska Opera Kameralna, Baroque Ensamble Eik en Linde, Il Concerto Barocco. Brał udział w licznych kursach interpretacyjnych i wykonawczych w kraju i poza granicami. Jak sam mówi muzyka jest jego największą pasją w życiu.

Christian Schmitt

Dorastał w Bernie w Szwajcarii. Tam też studiował grę na waltorni oraz w Tilburgu (Holandia). Kiedy naturalny róg wzbudził jego szczególne zainteresowanie,
postanowił poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie muzyki dawnej, ucząc się w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Otrzymał inspirujące lekcje od Teunisa van der Zwarta i Thomasa Müllera, prowadzące go do występów z takimi zespołami jak Concerto d'Amsterdam, Capriccio Barock Orchester i Nederlands Jeugdorkest. Christian pracuje jako waltornista i jako pedagog muzyczny. Poza muzyką dawną interesują go również pozaklasyczne projekty i niezwykłe lokalizacje koncertowe. Grał z muzykami jazzowymi i współczesnymi tancerzami oraz występował z małymi koncertami dla dzieci.