Krzysztof Białasik i Christian Schmitt - waltornie naturalne

Frédéric-Nicolas Duvernoy

był francuskim kompozytorem i pedagogiem w Paryskim Konserwatorium. Urodził się w Montbeliard 16 października 1765. Przypuszczalnie sam rozpoczął grę na rogu a także studia kompozytorskie. W 1788 rozpoczął pracę w l'Orchestre de la Comédie Italienne w Paryżu, a w 1790 stał się częścią Musique des Gardes Françaises. Był także zapraszany przez Napoleona do koncertów solowych. Do l'Orchester de l'Opéra de Paris został przyjętyw 1797 roku. Duvernoy skomponował 12 koncertów na róg, symfonie oraz muzykę kameralną. Jest także autorem szkoły Méthode pour le Cor. Zmarł w Paryżu 19 lipca 1838, a jego portret można znaleźć w Musée de la Bibliothèque de l'Opéra.

Duety

Jako waltornistów specjalizujących się w grze na rogu naturalnym najbardziej zainteresował nas zbiór Dwudziestu duetów op 3. Podczas wielu prób oraz ich wykonań postanowiliśmy uwiecznić naszą pracę w formie elektronicznej. Prawdopodobnie jest to jedyne istniejące nagranie tej muzyki. Najbardziej spodobały nam się cztery z nich - numery 2, 6, 12 i 13.

Mamy nadzieję,że to nagranie spodoba się wszystkim waltornistom i nie tylko…

Krzysztof i Christian

Utwory:

1. F-N. Duvernoy - Duet nr 2 op. 3

2. F-N. Duvernoy - Duet nr 6 op. 3

3. F-N. Duvernoy - Duet nr 12 op. 3

4. F-N. Duvernoy - Duet nr 13 op. 3

Krzysztof Białasik

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku trzynastu lat w Szkole muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu. Początkowo grał na trąbce, którą po krótkim czasie zamienił na róg. Po ukończeniu Liceum Muzycznego (2002) rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu – klasa rogu dr Krzysztofa Stencla. Podczas studiów brał udział w licznych projektach orkiestrowych i kameralnych. Jako waltornista współpracował gościnnie z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Operą Narodową, Orkiestra Kolegium F. Pod koniec studiów zainteresował się sztuką gry na rogu naturalnym. Wraz z uzyskaniem tytułu magistra sztuki rozpoczął studia w Royal Conservatorium w Hadze na Wydziale Muzyki Dawnej w klasie Teunisa van der Zwarta. Sczególnie interesuje go muzyka kameralna, którą wykonuje wraz z kwintetem, sekstetem i oktetem klasycznym. Gościnnie współpracuje z takimi orkiestrami jak: New Dutch Academy, Warszawska Opera Kameralna, Baroque Ensamble Eik en Linde, Il Concerto Barocco. Brał udział w licznych kursach interpretacyjnych i wykonawczych w kraju i poza granicami. Jak sam mówi muzyka jest jego największą pasją w życiu.

Christian Schmitt

Dorastał w Bernie w Szwajcarii. Tam też studiował grę na waltorni oraz w Tilburgu (Holandia). Kiedy naturalny róg wzbudził jego szczególne zainteresowanie,
postanowił poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie muzyki dawnej, ucząc się w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Otrzymał inspirujące lekcje od Teunisa van der Zwarta i Thomasa Müllera, prowadzące go do występów z takimi zespołami jak Concerto d'Amsterdam, Capriccio Barock Orchester i Nederlands Jeugdorkest. Christian pracuje jako waltornista i jako pedagog muzyczny. Poza muzyką dawną interesują go również pozaklasyczne projekty i niezwykłe lokalizacje koncertowe. Grał z muzykami jazzowymi i współczesnymi tancerzami oraz występował z małymi koncertami dla dzieci.