CD

War Horns - koncert na 10 waltorni

War Horns

to koncert na 10 waltorni. Instrument ten został wybrany przez kompozytora nieprzypadkowo - rogi, zwane też waltorniami, od setek lat utożsamiane są z polowaniami i bitwami. A wojna zawsze jest polowaniem - na ludzi. Na przekór temu, za sprawą kompozytora, waltornie niosą tym razem przesłanie pokoju - poprzez pamięć o wojnie i hołd składany jej cywilnym ofiarom, którym dedykowany jest ten koncert.

Czytaj więcej...

Waltornia w muzyce Paula Hindemitha, Damian Walentek


Damian Walentek - waltornista NOSPR w Katowicach i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Płyta CD: Waltornia w muzyce Paula Hindemitha została nagrana w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach w dniach 23-24 lipca 2013 i 10-13 sierpnia 2013 i jest dziełem artystycznym pracy habilitacyjnej waltornisty: Język dźwiękowy Paula Hindemitha w utworach kameralnych z udziałem waltorni. Zawiera trzy utwory kameralne Paula Hindemitha z różnych okresów jego twórczości:

Czytaj więcej...


Album Kolędnicy powstał jako próba połączenia tradycji kolędowania i koncertów o zdecydowanie "blaszanym" brzmieniu. Piękna melodyka polskich kolęd i pozornie kontrastujące z ludzkim głosem instrumenty dęte blaszane. Cracow Brass Quintet swoją nazwą nawiązuje do Krakowa lecz swoją działalnością koncertową wychodzi poza zasięg miasta. Muzycy zespołu, rozsiani po całym kraju, spotykają się by połączyć swoje umiejętności i doświadczenie w jedną całość. Skład kwintetu: Bartosz Gaudyn i Michał Warzecha - trąbki, Paweł Dziewoński - waltornia, Paweł Cieślak - puzon i Jakub Urbańczyk - tuba. Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej powstał we wrześniu 2008 a jego założycielami byli Marek i Beata Kluza. Około 40 dziewczynek i chłopców chóru to w większości uczniowie szkół muzycznych regularnie biorących udział w koncertach, przedstawieniach i spektaklach operowych. Soliści chóru: Gabriela Bargieł, Lukasz Skowroński, Aleksandra Krzyworzeka, Wiktoria Oliwa, Ewelina Kulig i Jakub Szymański.

Czytaj więcej...

Śląski Kwartet Waltorniowy


Nakładem firmy Alexander (Niemcy) ukazała się płyta Śląskiego Kwartetu Waltorniowego z polskimi utworami. Możemy wysłuchać dzieł od szesnastowiecznego kompozytora anonimowego po współczesne kompozycje Włodzimierza Kotońskiego, Feliksa Rybickiego, Bronisława Przybylskiego czy Zdzisława Szostaka. Śląski Kwartet Waltorniowy istnieje od 1993 roku i występuje obecnie w składzie: Leszek Salwa, Jerzy Ślęzak, Waldemar Matera i Grzegorz Grzegorzek. Waltorniści na co dzień są muzykami Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Czytaj więcej...

DUX 0857


Firma fonograficzna DUX wydała płytę z polską muzyką kameralną na instrumenty dęte. Znajdują się na niej utwory Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Wojciecha Kilara (Sonata na róg i fortepian) i Franciszka Lessela. Wykonawcami są: Joanna Domańska - fortepian, Roman Widaszek - klarnet i Tadeusz Tomaszewski - róg.

Czytaj więcej...

DUX 0706


Firma DUX wydała płytę z kwartetami waltorniowymi. Znajdują się na niej zarówno opracowania na ten skład, jak i oryginalne kompozycje. Wykonawcą wszystkich partii jest Aleksander Szebesczyk, który podjął się również aranżacji dzieł G.Rossiniego, R.Schumanna, K.Jenkinsa czy A.Bucchiego.

Czytaj więcej...