ImageW dniach 27.11-1.12.2006 odbył się w Łodzi


I Ogólnopolski Konkurs Waltornistów im. prof. Edwina Golnika.

 


Konkurs przewidywał dwie kategorie wiekowe:

  • młodzieżowa - uczniowie szkół muzycznych II st.
  • otwarta - studenci akademii muzycznych i instrumentaliści do lat 30.


W ramach konkursu odbyły się także wykłady i seminaria oraz recitale solistów.



Jury konkursu postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia


Kategoria otwarta:


Ewelina Polańska

1. Nagroda
i Grand Prix
Ewelina Polańska

Henryk Kowalewicz

2. Nagroda
Henryk Kowalewicz

Daniel Kerdelewicz

3. Nagroda
Daniel Kerdelewicz

Paweł Marciniak

Wyróżnienie I st.
Paweł Marciniak

Michał Szczerba

Wyróżnienie II st.
Michał Szczerba



Kategoria młodzieżowa:


Maciej Baranowski

1. Nagroda
Maciej Baranowski

Krzysztof Tomczyk

2. Nagroda
Krzysztof Tomczyk

Stanisław Przygoda

3. Nagroda
Stanisław Przygoda

Adrian Szlęk

Wyróżnienie
Adrian Szlęk


G R A T U L U J E M Y  ! ! !


Lista osób zakwalifikowanych do III etapu

Kategoria otwarta:

Kerdelewicz Daniel - Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Kowalewicz Henryk Julian - Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie
Marciniak Paweł - Escuela Superior de Musica Reina Sofia- Madryt
Polańska Ewelina - Akademia Muzyczna w Krakowie
Szczerba Michał - Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy


Lista osób zakwalifikowanych do II etapu:

1. Kategoria młodzieżowa

Baranowski Maciej - PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
Kryszczuk Kasjan - ZPSM nr4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
Pleszyniak Adam - ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
Przygoda Stanisław - ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
Szlęk Adrian - POSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Tkacz Juliusz- OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
Tomczyk Krzysztof - ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie

2. Kategoria otwarta

Adamek Jakub - Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
Curyła Grzegorz - Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Kerdelewicz Daniel - Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Kowalewicz Henryk Julian- Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie
Marciniak Paweł - Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie
Murawska Marta - Akademia Muzyczna w Poznaniu
Pokrywka Aleksander- Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
Polańska Ewelina - Akademia Muzyczna w Krakowie
Szczerba Michał - Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku



***************************************************************************

List otwarty do organizatorów Konkursu Waltorniowego im. prof. Edwina Golnika w Łodzi


Szanowni Państwo!

 

Nazywam się Małgorzata Golnik-Gryska i jestem najmłodszą z trójki dzieci prof. Golnika. Pragnę podziękować wszystkim organizatorom i pomysłodawcom konkursu za nadanie mu imienia mojego Ojca. Ten sposób uczczenia jego pamięci cieszy bardziej niż zamieszczenie jego biografii w Encyklopedii Muzyki PWN, w Bydgoskim Leksykonie Muzycznym, czy miejsce pochówku w Alei Zasłużonych na Warszawskich Powązkach.

Mój Ojciec kochał młodzież i kochał uczyć. Był pedagogiem „totalnym” – uczył nie tylko grać na instrumencie, rozumieć muzykę i cieszyć się nią, ale przede wszystkim był lekarzem dusz i powiernikiem najskrytszych tajemnic swych uczniów. A byli między nimi nie tylko waltorniści, ale i puzoniści, tubiści, trębacze, a także oboiści, klarneciści, fagociści i fleciści. Po prostu był ich przyjacielem. Sami obierali go jako swój autorytet i to nie tylko na swej drodze artystycznej. Mój Ojciec był cudownie życzliwym człowiekiem, obdarzonym naturalną niezwykłą charyzmą, dlatego nie bez powodu, powszechnie nazywano go Szeryfem.

Jestem wiolonczelistką, dlatego na swej zawodowej drodze spotykałam wielu znakomitych artystów, którzy poznając mnie, natychmiast opowiadali mi o moim Ojcu. Byli między nimi dyrygenci: Jan Krenz, Bohdan Wodniczko, Henryk Czyż, skrzypkowie: Krzysztof Jakowicz, Julia Jakimowicz-Jakowicz, Wanda Wiłkomirska, wiolonczeliści: Arnold Rezler, Kazimierz Wiłkomirski, którzy wspominali go jako genialnego muzyka, wybitnego waltornistę, którego często wywoływano przed orkiestrę po zagraniu słynnych solówek, kiedy to dostawał owacje na stojąco, nawet między częściami utworów, np. symfonii Piotra Czajkowskiego.

Mało znanym faktem z jego życia jest to, że kompozytorzy pisali muzykę specjalnie dla niego lub jak w przypadku Waldemara Kazaneckiego „pod niego”. Dlatego do dzisiejszego dnia w czołówkach takich seriali, jak Czarne chmury, Janosik, Stawka większa niż życie stale słyszymy tematy grane przez prof. Golnika.

Kończąc, jeszcze raz pragnę podziękować za pamięć o moim Ojcu. Jestem pewna, że stworzenie konkursu stricte waltorniowego ucieszyłoby go bardzo, a wiadomość o nadaniu mu jego imienia sprawiłaby mu wielką radość. Zbudowaliście Państwo prof. Edwinowi Golnikowi najtrwalszy i najcenniejszy pomnik – z życzliwej pamięci i z muzyki.

Życzę wszystkim uczestnikom, żeby udział w tym konkursie był wstępem do znaczącej kariery artystycznej i otworzył im drzwi do wszystkich sal koncertowych.


Z poważaniem

Małgorzata Golnik-Gryska

 

***************************************************************************




Harmonogram konkursu



26 listopada 2006
 
Sala Koncertowa OSM I i II stopnia
Godzina 17:00 –uroczysta inauguracja Konkursu
Godzina 18:00- Koncert inauguracyjny w wykonaniu Jacka Muzyka
 
 
27 listopada 2006
 
Sala Koncertowa OSM I i II stopnia
Przesłuchania konkursowe – I etap
Godz. 10:00- 14:00- kategoria młodzieżowa
Godzina 15:00- lekcje otwarte prowadzone przez Jacka Muzyka
Godzina 19:00- Koncert w wykonaniu Zbigniewa Żuka i Piotra Żuka
 

28 listopada 2006
 
Sala Koncertowa OSM I i II stopnia
Przesłuchania konkursowe – I etap
Godz. 10:00- 14:00- kategoria otwarta
Godzina 15:00- 18:00- kategoria otwarta
Godzina 19:00 - wykład prof. Jeżewskiego

 
29 listopada 2006
 
Sala Koncertowa OSM I i II stopnia
Przesłuchania Konkursowe – II etap
Godz. 10:00-13:00- kategoria młodzieżowa
Godz: 14-18:00 – kategoria otwarta
Godzina 19:00- koncert w wykonaniu Śląskiego Kwartetu Waltorniowego
 

30 listopada 2006
 
Sala Koncertowa OSM I i II stopnia
Przesłuchania Konkursowe – III etap
Godz. 10:00- 14:00 – kategoria otwarta
Godzina 15:00- ogłoszenie wyników Konkursu
 

1 grudnia 2006
 
Sala Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina
Godzina 19:00- Koncert w wykonaniu Laureatów
Zakończenie Konkursu



Uczestnicy konkursu

Kategoria młodzieżowa



BARANOWSKI MACIEJ - PSM I i II st. Im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  R.Strauss – Koncert Es-dur nr 1 op. 11
Akompaniator: Maria Kuna Pedagog: Ivan Moroz


DUNAJ KAMIL – PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Witold Kawalec Pedagog: Barbara Świeczkowska


GOŁĘBIOWSKI ANTONI – PSM I i II st. im.I. J. Paderewskiego w Żyrardowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Robert Bidler Pedagog: Tadeusz Woliński


HOŁOWCZAK TOMASZ – PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  R.Strauss – Koncert Es-dur nr 1 op. 11
Akompaniator: Witold Kawalec Pedagog: Barbara Świeczkowska


KRYSZCZUK KASJAN – ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Marianna Waszkiewicz Pedagog: Krzysztof Specjał


LITWIN MACIEJ – OSM II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami-Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Wiktor Szymajda Pedagog: Zbigniew Wasik


PACHOŁEK KRZYSZTOF – OSM II st. im.K.Szymanowskiego we Wrocławiu
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami-Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Wiktor Szymajda Pedagog: Zbigniew Wasik


PLESZYNIAK ADAM – ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Tomir Kaczmarek Pedagog: Maryla Limanowska


PRZYGODA STANISŁAW – ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Andrzej Kloś Pedagog: Maryla Limanowska


SUCHECKI MATEUSZ – ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  K.Matisse – Koncert nr 3 op.39
Akompaniator: Tomir Kaczmarek Pedagog: Maryla Limanowska


SZLĘK ADRIAN – POSM im. K. Szymanowskiego w Katowicach
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Wojciech Skowroński Pedagog: Kazimierz Pamuła


TKACZ JULIUSZ- OSM I i II st. Im. H. Wieniawskiego w Łodzi
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  K.Matisse – Koncert nr 3 op.39
Akompaniator: Arkadiusz Tokarski Pedagog: Marek Medyński


TOMCZYK KRZYSZTOF – ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  R.Strauss – Koncert Es-dur nr 1 op. 11
Akompaniator: Andrzej Kłoś Pedagog: Maryla Limanowska


WĄSEK JAKUB – ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Tomir Kaczmarek Pedagog: Maryla Limanowska


ZIELKE CEZARY- OSM I i II st. W Gdańsku
I etap
  W.A.Mozart – Koncert nr 1 D-dur;
  J.S.Bach - Bourrée I z III Suity
II etap
  F.Strauss – Temat z wariacjami- Introdukcja, temat, I i II wariacja
  F.Strauss – Koncert c-moll
Akompaniator: Małgorzata Sienkiewicz Pedagog: Lucyna Chodzińska


Kategoria otwarta


ADAMEK JAKUB – Akademia Muzyczna im. G.iK. Bacewiczów w Łodzi
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Joanna Kowalewska Pedagog: Marek Medyński


BARTOSZEWSKI JAKUB- Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Aleksandra Nawe Pedagog: Marek Medyński


CURYŁA GRZEGORZ – Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego-Wrocław
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Alina Kierblewska Pedagog: Ryszard Kurzak


GAŁKA ALBERT – Hogeschool Zuyd, Music Universitet Maastricht
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Marta Wróblewska Pedagog: Will Sanders, Kazimierz Pamuła


KAMIONKA WOJCIECH – HfM Karlsruhe, Akademia Muzyczna-Kraków
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Sławomir Cierpik Pedagog: Will Sanders, Kazimierz Pamuła


KERDELEWICZ DANIEL – Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego-Wrocław
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  L. Cherubini- II Sonata F-dur
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Mirosław Gąsieniec Pedagog: Adam Wolny


KOWALEWICZ HENRYK JULIAN – Akademia Muzyczna im. F. Chopina-Warszawa
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  M.Bitsch- Variationd dur une chanson française
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Joanna Opalińska Pedagog: Jan Jeżewski


KRAKOWSKI KRZYSZTOF KONSTANTY – absolwent (Akademia Muzyczna im. F. Chopina-Warszawa)
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  M.Bitsch- Variationd dur une chanson française
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Joanna Opalińska Pedagog: Jan Jeżewski


MARCINIAK PAWEŁ – Escuela Superior de Musica Reina Sofia- Madryt
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  E.Bozza- En foret
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Pedagog: Radovan Vlatkovic


MICHALAK ŁUKASZ – Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Joanna Kowalewska Pedagog: Marek Medyński


MURAWSKA MARTA - Akademia Muzyczna w Poznaniu
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Piotr Białas Pedagog: Krzysztof Stencel


NOWAK MARIUSZ – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego-Katowice
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Antonina Matysek - Tyńska Pedagog: Wiesław Grochowski


PIASZCZYK JAKUB – Akademia Muzyczna im. F. Chopina-Warszawa
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Pedagog: A.Szebesczyk


POKRYWKA ALEKSANDER – Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów-Łódź
 Mozarteum Salzburg
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  L. Cherubini- II Sonata F-dur
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Aleksandra Nawe Pedagog: Dariusz Mikulski, Radovan Vlatkovic


POLAŃSKA EWELINA – Akademia Muzyczna-Kraków
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Marta Wróblewska Pedagog: Kazimierz Pamuła


POPOWICZ PAWEŁ -  Akademia Muzyczna w Krakowie
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  P.Dukas- Vilanelle
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Pedagog: Mirosław Płoski


REMBOWSKI MARCIN - Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdański
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  L. Cherubini- II Sonata F-dur
III etap 
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Bożena Szull- Talar Pedagog : Edward Daniecki


SIUTA PRZEMYSŁAW – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego-Katowice
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  E.Bozza- En foret
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Pedagog: Wiesław Grochowski

STASIAK MICHAŁ – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego-Bydgoszcz
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  L. Cherubini- II Sonata F-dur
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Bożena Szull-Talar Pedagog: Wojciech Bryliński


SZCZERBA MICHAŁ- Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku
I etap
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  E.Bozza- En foret
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Bożena Szull- Talar Pedagog: Edward Daniecki


SZPALA PAWEŁ – Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego-Wrocław
I etap 
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  E.Bozza- En foret
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Mirosław Gąsieniec Pedagog: Adam Wolny


SZULC PAWEŁ  - Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku
I etap 
  S.Berge – Horn Call
  H. Neuling – Bagatelle
II etap
  W.A.Mozart – Koncert Es-dur nr 2;
  E.Bozza- En foret
III etap
  F.Danzi – Koncert Es-dur
Akompaniator: Bożena Szull- Talar Pedagog: Edward Daniecki