Pamiętaj, że pierwszy krok już za tobą - sama chęć zmiany szczoteczki na elektryczną jest inwestycją w zdrowy i piękny uśmiech! Zdaniem stomatologów, urządzenia elektryczne biją szczoteczki manualne na głowę w wielu dziedzinach - między innymi w prędkości wykonywanych ruchów, dokładności oczyszczania jamy ustnej, komforcie użytkowania. Przeczytaj ten poradnik by wiedzieć, jakie urządzenie spełni twoje oczekiwania.

Krok pierwszy - określ, czego potrzebujesz

szczoteczka do zębówAby dobrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania.

  • Kto będzie używać szczoteczki: dorośli, dzieci a może przedstawiciele różnych grup wiekowych?
  • Jakich funkcji oczekujesz od swojej szczoteczki: czy chcesz aby efektywniej wybielała zęby? A może potrzebujesz, by była szczególnie delikatna dla dziąseł?
  • Czy masz dokładnie oczyszczone przestrzenie międzyzębowe?
  • Czy masz jakieś problemy ze zdrowiem jamy ustnej?
  • Ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na urządzenie?

Krok drugi - rodzaj urządzenia

Na rynku dostępne są cztery rodzaje szczoteczek elektrycznych - obrotowe, obrotowo-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Każde z nich dobrze oczyszcza zęby - robią to jednak korzystając z różnych technologii.

Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne

Głównym producentem tego rodzaju urządzeń jest marka Oral-B. Szczoteczki obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, oczyszczają zęby obracając okrągłą główką, natomiast obrotowo-pulsacyjne - dodają do tego ruchu także pulsacje dociskające włosie końcówki do szczotkowanych zębów. Te urządzenia charakteryzują się dobrą jakością oczyszczania uzębienia, nie oczyszczają jednak przestrzeni międzyzębowych. Osiągają prędkość do 8 800 ruchów obrotowych i do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Działają bez ładowania od 5 do 21 dni. Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne różnią się między sobą przede wszystkim oferowanymi końcówkami (jednak do każdej rękojeści Oral-B można dokupić dowolną końcówkę tej marki) oraz wbudowanymi trybami pracy. Przykładowe modele to: Oral-B Vitality, Oral-B White Pro 7000 czy Oral-B Genius 9000.

Szczoteczki soniczne

Opierają się na działaniu fal dźwiękowych. Dzięki ich emitowaniu, zachodzi zjawisko kawitacji, które polega na wprawieniu w drganie płynu - w tym wypadku śliny i wody wymieszanych z pastą do zębów. Umożliwia to docieranie składników aktywnych do 4mm od zakończenia włosia szczoteczki, dzięki czemu efektywniej oczyszczane są przestrzenie międzyzębowe. Urządzenia soniczne pracują z prędkością 31 000 - 42 000 ruchów główki na minutę, w niektórych przypadkach - mogą osiągać nawet 96 000 ruchów na minutę. Potrafią pracować bez ładowania przez okres od dwóch tygodni do nawet pół roku.  Podobnie jak szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne, różnią się między sobą wbudowanymi trybami. Marką wiodącą w produkcji szczoteczek sonicznych jest Philips Sonicare oraz Smilesonic. Przykładowe modele tych urządzeń (różnych firm) to: Tessa Sonic Pro, Philips Sonicare Diamond Clean, Seysso Professional.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Ich działanie polega na emitowaniu fal ultradźwiękowych o częstotliwości 1,6Mhz. Sprawia to, że szczoteczki ultradźwiękowe wykonują około 96mln pulsacji na minutę. Dzięki temu możliwe jest rozrywanie łańcuchów bakterii i niszczone są ich ściany komórkowe Urządzenia te będą więc jeszcze skuteczniejsze w walce z próchnicą. Szczoteczki ultradźwiękowe mają także działanie terapeutyczne - poprawiają stan dziąseł oraz są dla nich delikatne, dzięki możliwości użycia trybu oczyszczającego, w którym szczoteczka myje zęby bez ruchu - jedynie poprzez wytwarzanie fal dźwiękowych. Producentem oferującym urządzenia wykorzystujące tę technologię jest Megasonex.

Opcje dla najmłodszych

Szczoteczki dla dzieci oferują głównie dwie wiodące w produkcji urządzeń elektrycznych marki na rynku: Oral-B i Philips Sonicare. W szczoteczkach dla najmłodszych zastosowana jest podobna technologia jak w tych dla dorosłych - warto jednak zainwestować w dedykowane dzieciom urządzenie. Dlaczego? Producenci dokładają starań, by korzystanie ze szczoteczki przez najmłodszych było dla nich komfortowe - czynią to poprzez stworzenie specjalnej mniejszej i antypoślizgowej rękojeści oraz delikatnych i niewielkich końcówek, którymi łatwo jest maluchowi operować. Z drugiej strony - firmy dbają, by szczotkowanie kojarzyło się dziecku z zabawą. Elektryczne szczoteczki dziecięce występują w różnych wersjach kolorystycznych, mają obrazki ulubionych bohaterów z bajek, a niektóre nawet wygrywają melodyjki odliczające czas mycia zębów. Wszystko to sprawia, że najmłodsi będą chętniej sięgali po urządzenie do szczotkowania.

Swoim pociechom można zaproponować także szczoteczkę zasilaną bateryjnie, jednak trzeba liczyć się z tym, że takie urządzenia cechują się niższą klasą wodoszczelności.

Jaką szczoteczkę mam więc wybrać?

Po przeczytaniu artykułu, sam musisz odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony - jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze szczoteczkami elektrycznymi - możesz spróbować któregoś z tańszych modeli, np. Oral-B Vitality, Oral-B PRO 750 czy też Philips Sonicare Clean Care Plus ze szczoteczek sonicznych. Produkty te oferują podstawowe funkcje oraz tryb pracy, który pozwoli na przyzwyczajenie się do nowej technologii i ocenę, czy dane urządzenie nam służy.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że elektryczną szczoteczkę do zębów kupujemy na lata - czy warto więc inwestować w półśrodki? Jeżeli chcesz zakupić urządzenie, które zaoferuje ci więcej - możesz wybrać na przykład Oral-B Professional Care 7000 czy Oral-B Genius 9000 ze szczoteczek obrotowo-pulsacyjnych bądź Philips Sonicare Diamond Clean, Philips Sonicare Flex Care Platinum czy też Seysso Oxygen z sonicznych. Te produkty oferują już więcej trybów pracy, możliwość modyfikacji tempa wykonywanych ruchów, dzięki czemu są jeszcze efektywniejsze w oczyszczaniu jamy ustnej. W zestawach zawierają zachęcające do zakupu elementy: ułatwiające podróże etui czy też zapas różnych wymiennych końcówek. Jeżeli natomiast chcesz zainwestować w najnowszą dostępną technologię ultradźwiękową i przetestować terapeutyczne działanie tego typu fal na własnych zębach, zakup szczoteczkę Megasonex Ultrasonic.

Dla dzieci proponujemy natomiast Oral-B Stages Power 900. Jeżeli interesuje cię zakup "pakietu rodzinnego" - czyli jednego urządzenia z którego będą mogły dla dzieci oraz jednego dla dorosłych i korzystanie z wymiennych końcówek przez każdego członka rodziny - możesz zainteresować się na przykład zestawem Oral-B Professional Care 500 + Oral-B Kids.

Wybór odpowiedniej elektrycznej szczoteczki do zębów nie jest łatwym zadaniem. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych produktów, wyposażonych w innowacyjne tryby i końcówki. Zachęcają także do zakupu bogato wyposażonymi zestawami. Przed decyzją możesz więc zasięgnąć porady swojego stomatologa, bądź zatelefonować do sklepu oferującego doradztwo w doborze szczoteczek.

Materiał zewnętrzny


Biografie

Jean Désiré Montagney Artôt

1803-1887

Waltornista belgijski. Urodził się 23 września 1803 w Paryżu. Naukę gry na waltorni prowadził pod okiem swojego ojca, solo waltornisty Opery w Brukseli, gitarzysty i wirtuoza skrzypiec.


Reklama