Nicolás Gómez Naval

Waltornista hiszpański. Urodził się w 1990 roku i rozpoczął swoją muzyczną edukację w wieku 8 lat. W 2010 roku otrzymał stypendium Fundacji Albéniza by kontynuować naukę u prof. Radovana Vlatkovića i Rodolfo Epelde w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Ukończył ją w 2013 znajdując się w gronie najlepszych absolwentów tego rocznika.

Stypendia z Associated Board of the Royal Schools of Music i JONDE-BBVA umożliwiły mu studia w Royal Academy of Music w Londynie u Richarda Watkinsa, Michaela Thompsona i Martina Owena. Tamże otrzymał tytul Master of Arts z wyróżnieniem. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez José Vicente Castello, Davida Fernándeza Alonso, Marka Maskuniitty'ego i Erica Terwilliger'a. Uczestniczył projektach orkiestr młodzieżowych, m.in. European Union Youth Orchestra (EUYO) i Gustav Mahler Youth Orchestra.

Uzyskał kilka nagród, m. in. w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Konserwatorium Moskiewskim, XV Międzynarodowym Konkursie Città di Chieri czy Konkursie Waltorniowym Comunidad de Madrid. W 2016 zdobył 2. Nagrodę (1. nie przyznano) w 51. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen (Niemcy). Jako kameralista brał udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych.

W ciągu ostatnich lat współpracował z wieloma orkiestrami, m.in. Mozart Orchestra w Bolonii, prowadzonej przez Claudio Abbado, Narodową Orkiestrą Hiszpanii, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra czy Europe Orchestra.

Obecnie jest zastępcą pierwszego waltornisty w Orquesta Sinfonica de Galicia (Hiszpania).