Balázs Toth - węgierski trębacz został zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Aeolus, który odbył się w dniach 27-30.09.2007 w Düsseldorfie (Niemcy). Jako zdobywca 1. Nagrody na tej prestiżowej imprezie otrzymał 7000 € oraz stypedium orkiestrowe w wysokości 3000 €.

Został też wyróżniony Nagrodą Publiczności oraz za najlepsze wykonanie utworu współczesnego (kolejne 2000 € ). Największym zaszczytem była jednak zapewne możliwość zagrania koncertu Es-dur J.Haydna z towarzyszeniem Düsseldorfer Symphonikern pod dyrekcją Martin`a Fratz`a w miejscowej Tonhalle. Należy podkreślić, że 21-letni Węgier zwyciężył w gronie 84 uczestników z 35 krajów.

Słowa uznania należą się również pozostałym finalistom, którymi zostali:
Christian Penz (tuba),
Lukas Beno (trąbka),
Zoltan Mácsai i Paolo Mendes (waltornie).
Ten ostatni otrzymał Drugą Nagrodę i premię w wysokości 4 000 € , a także stypendium orkiestrowe w kwocie 3000 €. Paolo jest 19-to letnim waltornistą z Niemiec. Jury konkursu przyznało dwie równorzędne 3 Nagrody (po 3000 € + 3000 € stypendium). Przypadły one Lukasowi Beno i  Zoltanowi Mácsai. Lukas jest 26-cio letnim trębaczem urodzonym w Londynie, a Zoltan ukończył 21 lat i pochodzi z Węgier.

Trzydniowe zmagania uczestników oceniało Jury w składzie:

  • Ivan Meylemans (przewodniczący),
  • Hans Gansch,
  • Walter Hilgers,
  • Christian Lampert,
  • Marie-Luise Neunecker,
  • Gabor Tarkövi
  • Raimund Wippermann

 

Następna edycja konkursu odbędzie się w dniach 10-14 września 2008 w kategoriach: flet, obój i puzon.Laureaci konkursu w Düsseldorfie 2007:Balázs Toth

1. Nagroda Balázs Toth (trąbka) 

Paolo Mendes

2. Nagroda Paolo Mendes (róg) 

Zoltán Mácsai

3. Nagroda - Zoltán Mácsai (róg) 

Lukas Beno

3. Nagroda - Lukas Beno (trąbka)