11 października 2017, godzina 19:00
Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa
Sala pod Liberatorem
W programie:
War Horns - koncert na 10 waltorni,
Warszawa - Miasto Feniks - wykład historyczny o Warszawie

Waltorniści - Gabriel Czopka (Filharmonia Narodowa), Grzegorz Sabeł (Filharmonia Narodowa), Maciej Kostrzewa (Filharmonia Narodowa), Michał Szczerba (Polska Filharmonia Bałtycka), Piotr Kowalski (Filharmonia Poznańska), Grzegorz Mondry Filharmonia Sudecka), Anna Mondry (Filharmonia Sudecka), Tomasz Bińkowski (Teatr Wielki Opera Narodowa), Magdalena Wąs (Sinfonia Varsovia), Krzysztof Stencel (Sinfonia Varsovia)

Kompozytor, reżyser, autor – Paweł Pudło
Prowadzący wykład - varsavianista Jerzy S. Majewski
Prowadzenie koncertu - Kinga Wojciechowska
Dyrygent - Jarosław Praszczałek

Opis projektu:
Miasta Feniksy to projekt łączący muzykę i historię (koncert i wykład historyczny o Warszawie). Założeniem autora i kompozytora Pawła Pudło, jest przekazanie opowieści o najbardziej zniszczonych podczas II Wojny Światowej miastach, które odrodziły się z popiołów oraz o ich mieszkańcach.

Podstawą projektu jest utwór pt. War Horns, unikatowa kompozycja muzyczna napisana na dziesięć waltorni. Instrument, wybrany nieprzypadkowo - od tysięcy lat utożsamiany jest z polowaniami i bitwami. A wojna zawsze jest polowaniem na ludzi. Celem projektu "Miasta Feniksy" i przesłaniem niesionym przez utwór War Horns jest szerzenie idei pokoju poprzez pamięć o wojnie i cierpieniach ofiar cywilnych, którym dedykowany jest ten koncert.

Podczas koncertu odbędzie się premiera albumu muzycznego War Horns, w którego nagraniach udział wzięli muzycy m.in. z Berliner Philharmoniker oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Partnerami projektu są:
M. St. Warszawa, Stołeczna Estrada, Muzeum Powstania Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Instytut Kultury, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Pracownia Kreativa, Wydawnictwo DUX, ZM Concept
Patronat medialny projektu:
Polskie Radio Program Pierwszy, Polskie Radio Program Drugi, TVP Kultura, Presto

Wstęp bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)

Autor - biografia:

Paweł Pudło - kompozytor, producent muzyczny i reżyser kreatywny.
Tworzy autorskie projekty artystyczne oraz komponuje na specjalne zamówienia. Jego muzyka nadawana jest na całym świecie, a filmy i reklamy do których tworzył ilustrację muzyczną wyświetlane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Izraelu, Estonii, Francji i Hiszpanii. Posiada w swoim dorobku utwory orkiestrowe, ale nie ogranicza się tylko do instrumentów klasycznych i łączy muzykę symfoniczną z innymi gatunkami: muzyką elektroniczną, etniczną, popem oraz rockiem.

Jest pomysłodawcą, kompozytorem, reżyserem i producentem opery filmowej fantasy pt. Violemi - The Slave of Delusion. Projekt, do którego zaangażował ponad 90 osób, jest jednocześnie największą niezależna produkcja muzyczna w Polsce.

Na zamówienie UEFA skomponował utwór orkiestrowo-chóralny, który był prezentowany w trakcie ceremonii przedmeczowych w Polsce i na Ukrainie, podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Tylko na stadionach Mistrzostw, muzyki wysłuchało ponad 1,500,000 osób. Do jego muzyki powstało osiem różnych choreografii do których tańczyło około tysiąca tancerzy. EURO 2012 było jedną z największych imprez sportowych na świecie i największa w historii Polski.
Antywojenny koncert na dziesięć waltorni pt. War Horns miał swoją premierę na festiwalu Solidarity of Arts 2015 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wykonawcami jego kompozycji byli muzycy m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Malezji, Rosji i Polski. Do utworu wyreżyserował video, które promowało koncert m.in. w Teleexpressie. W maju 2017 utwór był wykonany przez waltornistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w dużej Sali Koncertowej.

W roku 2011 dla Polskiej Organizacji Turystycznej skomponował muzykę, która była podstawą unikalnego spektaklu tanecznego w technologii 3D, wyreżyserowanego przez Tomasza Bagińskiego (nominowanego do Oscara oraz laureata brytyjskiej nagrody BAFTA), zamówionego dla uświetnienia ceremonii otwarcia największych targów turystycznych na świecie, ITB Berlin 2011 Trade Show. Spektakl obejrzało ponad pięć tysięcy prominentnych przedstawicieli branży i polityki z całego świata.

Podczas Festiwalu Transatlantyk 2012 został laureatem prestiżowej nagrody kompozytorskiej, wybranym spośród ponad 100 kompozytorów z całego świata przez jury w skład którego wchodzili kompozytorzy i reżyserzy z Hollywood. Jest jednym z bohaterów pełnometrażowego filmu dokumentalnego Kilka pytań o słyszenie świata, ukazującego sylwetki czterech kompozytorów współczesnej muzyki symfonicznej. Film prezentowany był w TVP oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych i filmowych.

Jako kompozytor współpracował z wykonawcami m.in. z: Berliner Philharmoniker, Florence Opera, Orchestra Sinfonica De Barcelona, Malaysian Philharmonic Orchestra, Dortmunder Philharmoniker, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Chóru i solistów Festiwalu Wratislavia Cantans.

Obecnie pracuje nad dwoma projektami transmediowymi.