Lista uczelni muzycznych w Polsce

w porządku alfabetycznym wraz z nazwiskami wykładowców, pedagogów akademickich, nauczycieli klas waltorni:


Białystok - Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Filii Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie


Instytucja została powołana w 1974 roku jako Filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Aktualnie jest wydziałem Uniwerytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie kształcącym studentów w zakresie instrumentalistyki, pedagogiki, edukacji muzycznej i wokalistyki.


Tomasz CzekałaWykł. Tomasz Czekała


Bydgoszcz – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego


Tradycje szkolnictwa muzycznego w Btdgoszczy sięgają początków XX wieku, w 1927 roku powołane zostało Miejskie Konserwatorium Muzyczne. Od 1974 uczelnia funkcjonowała jako Filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, od 1979 jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, a od 1981 jako Akademia Muzyczna. Patronem uczelni jest Feliks Nowowiejski - polski kompozytor, dyrygent, pedagog i organista.

Rektorem Akademii Muzycznej w Łodzi jest prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska.


Wojciech BrylińskiMgr Wojciech Bryliński


Gdańsk – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki


Początki historii uczelni sięgają roku 1947, kiedy to w Sopocie powołano Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. W 1966 roku instytucję przeniesiono do Gdańska a w 1982 otrzymała obecną nazwę. Patronem Akademii Muzycznej w Gdańsku jest Stanisław Moniuszko - polski kompozytor, dyrygent, pedagog i organista, twórca wielu oper.

Funcję Rektora sprawuje obecnie prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz.


Michał SzczerbaAs. mgr Michał Szczerba


Katowice – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego


Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach to najstarsza uczelnia wyższa na Górnym Śląsku. Tradycja sięga do założonego w 1929 roku przez Witolda Friemanna Państwowego Konserwatorium Muzycznego. W 1945 roku instytucję przemianowano na Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, a w 1979 na Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego - wybitnego kompozytora polskiego.

Aktualnie funkcję Rektora pełni prof. dr hab. Władysław Szymański.


Wiesław GrochowskiProf. Wiesław Grochowski

nauka-polska.pl 
     Damian WalentekProf. AM dr hab. Damian Walentek

nauka-polska.pl 


 

Kraków – Akademia Muzyczna


Historia uczelni sięga roku 1888, kiedy to rozpoczęło działalność Konserwatorium Muzyczne. W 1945 instytucja wznowiła działalność jako Państwowe Konserwatorium Krakowskie, by rok później otrzymać nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a od 1979 - Akademii Muzycznej.

Funkcję Rektora pełni aktualnie prof. dr hab. Wojciech Widłak.


Mirosław PłoskiAdt dr hab. Mirosław Płoski

nauka-polska.pl
     Wojciech KamionkaAdt dr hab. Wojciech Kamionka

nauka-polska.pl 
     Tadeusz TomaszewskiAdt dr hab. Tadeusz Tomaszewski

nauka-polska.pl 
    

 
Łódź - Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów


Akademia Muzyczna w Łodzi powstała w 1945 roku. Fundamentem uczelni były przedwojenne tradycje i działalność Konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. Patroni Akademii to wybitni artyści: kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz oraz jej brat, Kiejstut Bacewicz - pianista-kameralista i pedagog. Kiejstut Bacewicz przez wiele lat pełnił funkcję Rektora Uczelni.

Aktualnie Rektorem Akademii jest dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM.


Dariusz MikulskiProf. AM dr hab. Dariusz Mikulski

nauka-polska.pl 
     Marek MedyńskiAdt dr Marek Medyński

nauka-polska.pl 
     Zbigniew MonkiewiczMgr Zbigniew Monkiewicz

 
 Poznań – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego


Początki uczelni sięgają roku 1920, wraz z rozpoczęciem działalności Państwowej Akademia i Szkoły Muzycznej. W 1922 roku zmieniono nazwę na Państwowe Konserwatorium Muzyczne, potem w 1947 na Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, Od 1981 funkcjonuje jako Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Patron uczelni to wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu i polityk.

Od 2020 roku Rektorem Akademii jest prof. dr hab. Hanna Kostrzewska.


Krzysztof StencelAdt dr Krzysztof Stencel
  nauka-polska.pl
     Igor SzeligowskiMgr Igor Szeligowski


Szczecin – Wydział Instrumentalny Akademii Sztuki


Akademia Sztuki w Szczecinie kształci studentów w dziedzinie sztuk muzycznych, plastycznych, teatralnych i nauk humanistycznych. Akademia powstała w 2010 roku w wyniku połączenia Wydziału Edukacji Muzycznej w Szczecinie (Filia Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz Katedry Edukacji Artystycznej (Uniwersytet Szczeciński).

Rektorem Akademii Sztuki jest aktualnie dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS


Piotr Pożakowski (fot. G. Megrelidze)Dr hab. Piotr Pożakowski, prof. AS

nauka-polska.pl


Warszawa – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina jest najstarszą i największą polską uczelnią muzyczną. Tradycją sięga roku 1810 i założonej wówczas przez Józefa Elsnera i Wojciecha Bogusławskiego Szkoły Głównej Muzyki. Zawiłe losy historii Polski powodowały liczne zmiany nazw i charakteru instytucji. W 1946 roku, po II wojnie światowej, szkoła otrzymała nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, w 1979 stała się Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina a od 2008 przyjęła obecną nazwę. Patronem Uniwersytetu jest Fryderyk Chopin - wybitny polski pianista i kompozytor.

Funkcję Rektora pełni aktualnie prof. dr hab. Klaudiusz Baran.


Kazimierz MachalaProf. Kazimierz Machala

nauka polska
     Aleksander SzebesczykAdt dr hab. Aleksander Szebesczyk

nauka-polska.pl
     Tomasz BińkowskiWykł. dr Tomasz Bińkowski

nauka-polska.pl


Wrocław – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego


Wrocławska uczelnia rozpoczęła działalność w 1948 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna. W 1981 przemianowana na Akademię Muzyczną. Patronem Uczelni jest Karol Lipiński - polski kompozytor, skrzypek i pedagog.

Obowiązki Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu pełni prof. dr hab. Krystian Kiełb.


Adam WolnyAdt dr Adam Wolny
  nauka-polska.pl
     Ryszard KurzakSt. wykł. Ryszard Kurzak

  

Pedagogów akademickich prosimy o przysłanie aktualnych biografii na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.