Stypendia ministerialne
Stypendia ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za osiągnięcia artystyczne przyznawane są uczniom szkół artystycznych i studentom uczelni artystycznych kształcących w zawodzie artystycznym, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce oraz są laureatami krajowych lub międzynarodowych konkursów. Wszystko, lub prawie wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat opisują strony internetowe poszczególnych podmiotów.
Stypendia dla uczniów
Kandydatów zgłaszają dyrektorzy szkół, w następujących terminach:
- do 15 kwietnia – dla uczniów z klas programowo najwyższych
- do 15 września – dla pozostałych uczniów.
Uroczyste wręczenie stypendiów odbywa się odpowiednio – w czerwcu lub w październiku. Cała kwota przyznanego stypendium wypłacana jest jednorazowo, za pośrednictwem szkoły.
Stypendia dla studentów
Stypendia przyznawane są na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 16 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. Nr 153, poz. 1093).
Kandydaci do stypendiów zgłaszani są przez rektorów poszczególnych uczelni.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Młoda Polska
Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury - instytucję nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendium przyznawane jest młodym artystom, nie starszym niż 35 lat, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają. Specjalnościami takimi może być film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr.
Stypendium może być przeznaczone na realizację własnego projektu artystycznego, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy, na studia i rezyden cje zagraniczne.
Stypendia w Programie Młoda Polska przyznawane są w drodze konkursu. Zgodnie z warunkami formalnymi Programu maksymalna kwota stypendium wynosi 50 000 zł brutto. Program jest realizowany od 2004 roku i corocznie wspiera ok. 80 młodych artystów.
Szczegóły na www.nck.pl
Stypendia województwa, miasta, gminy
Urzędy Marszałkowskie, Wydziały Rady Miasta, Gminy a także Marszałkowie, Prezydenci, Burmistrzowie lub Wójtowie mogą przyznać stypendia uczniom i studentom zamieszkałym na danym terenie, wykazującym się znacznymi osiągnięciami w nauce lub będącymi w trudnej sytuacji materialnej.
Szczegółowe kryteria podawane są na oficjalnych stronach internetowych województw, miast i gmin, zazwyczaj w zakładce Biuletyn Informacji Publicznej (BIP).
Stowarzyszenia, fundacje, towarzystwa
Istniej szereg pozarządowych stowarzyszeń, fundacji i towarzystw statutowo powołanych w celu między innymi wspierania artystów i twórców. Często instytucje takie powoływane są przez firmy i korporacje. Warto poszukać w internecie pod frazami: fundacja dla artystów, fundacja dla muzyków etc i spróbować.