Pomimo popularności nośników elektronicznych, smartfonów i tabletów każde targi książki pokazują, że lubimy czytać, szukamy wartościowych tytułów, przyciąga nas literatura faktu oraz oczywiście bestsellery. Niektórzy nawet śmieją się, że nie da rady przeczytać tego, co już jest a pisarki i pisarze stale wypuszczają na rynek kolejne pozycje, które często szybko zdobywają bardzo dużą popularność i stają się wydawniczym sukcesem. Każda księgarnia internetowa i stacjonarna jest pełna dobrej literatury, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Popularna literatura faktu

moda na książkiCzytelnicy tradycyjnie odwiedzają targi książki, by zobaczyć, co nowego pojawiło się na rynku, spotkać się z twórcami i wydawcami oraz zakosztować tej atmosfery, która wokół ceniących słowo się unosi. To właśnie ona sprawia, że chętnie buszuje się pomiędzy kolejnymi stoiskami. I choć mogłoby się wydać, że pandemia wywróciła nasz świat do góry nogami, to okazuje się, że można przenieść wiele aktywności do sieci. Na przykład Targi książki online są dowodem na to, że zmiana sposobu myślenia i wybór kolejnego kanału komunikacji z klientami pozwalają docierać też do tych, którzy z takiej wystawienniczej okazji nigdy by nie skorzystali. Powodów jest wiele – może nie wiedzą, jakie to niesamowite, mają za daleko, obawiają się, że w takim natłoku ciężko by im było wybrać te najlepsze tanie książki.

Niezmiennie na targach pojawiają się bardzo różne rodzaje literatury. To przede wszystkim:

  • Książki podróżnicze
  • Literatura obyczajowa
  • Science fiction
  • Podręczniki szkolne

oraz oczywiście najnowsze hity wydawnicze, które na takich wydarzeniach są szczególnie promowane.

Gdzie znaleźć tanie książki?

W przeciwieństwie do stacjonarnych imprez te wirtualne mogą docierać wszędzie, do każdego odbiorcy niezależnie od jego miejsca zamieszkania, wieku i możliwości. To nie jest konkurencja, ponieważ  dobre książki wcale jej nie potrzebują, ale okazuje się, że formuła online otwiera bardzo różnorodne możliwości i na żadnej hali nie udałoby się zgromadzić tak wielu uczestników. Oni oczywiście mogą też liczyć na szereg bonusów takich jak na przykład:

  • Rabaty
  • Spotkania z autorami, autorkami książek,
  • Konkursy z powieściowymi nagrodami,
  • Atrakcyjne pakiety książek – idealne na prezent, zarówno dla siebie, jak i najbliższych,
  • Gratisowe naklejki i zakładki

Warto sięgać po dobre książki

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się twórcy, których książki nie schodzą z list bestsellerów. W Polsce prawdziwym przebojem jest Nie ufaj mu - Remigiusz Mróz, a z propozycji zagranicznych Miasto w chmurach Anthony’ego Doerra. W modzie też niezmiennie jest Stephen King. Na tym oczywiście lista się nie kończy, bo praktyka pokazuje, że dobra książka ma bardzo różne oblicza. Wielu czytelników interesuje literatura faktu, inni chętniej sięgają po beletrystykę, a jeszcze inni po coraz popularniejsze na całym świecie poradniki. W efekcie coraz częściej zdarza się też tak, że poszczególne działy mają swoje targi czy festiwale, pojawiają się branżowe konkursy, a to sprawia, że czytelnicy zainteresowani daną materią mogą śledzić to, co się na rynku dzieje.

Targi książek to wyjątkowa przygoda, która sprawia, że w jednym miejscu – realnie lub wirtualnie spotykają się ludzie, których łączy wspólna pasja. Dlatego właśnie w propozycjach znaleźć można literaturę dla osób w każdym wieku, powieści ulubionego autora i też tego, którego warto poznać, a także podręczniki. I choć kojarzą się one z materią szkolną, to warto pamiętać, że wielu specjalistów sięga po fachową literaturę, która jest niezbędna w pracy lub też dalszej edukacji. Targi to także zapowiedzi i to na niewielu czytelników czeka z niecierpliwością, bo przecież chce się upolować najnowszą książkę znakomitego pisarza, kolejny odcinek sagi czy też modny bestseller.

Książki podróżnicze i nie tylko na targach

Wirtualne targi w obecnych czasach mają przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo klientów. Z drugiej strony najnowsza technologia pozwala brać udział w różnych wydarzeniach online, wchodzić w interakcje z każdego miejsca na świecie, skorzystać z warsztatów dla dzieci i dorosłych. To są opcje bardzo istotne z punktu widzenia osób, które unikają imprez masowych, a jednak chcą brać udział w czymś ważnym. Można więc założyć, że ta forma po prostu jest bardziej adekwatna do obecnej rzeczywistości. Staje się także bardziej dostępna i nie ogranicza nikogo w dostępie do dobrej książki, spotkań z twórcami czy też udziału w bogatym skądinąd życiu literackim kraju. Poza tym niezmiennie targi to zakupy. Po to biorą w nich udział i wydawcy, i klienci, bo dla każdej strony to okazja do tego, by na tym układzie skorzystać. Stąd kategorie najbardziej dopasowane do zainteresowań czytelników. Statystyki księgarni wyraźnie pokazują, że z półek świetnie schodzą biografie, kryminały, fantasy oraz oczywiście bestsellery. Dużym powodzeniem cieszy się też literatura dla młodzieży oraz propozycje dla dzieci. Zdarza się również tak, że zainteresowanie czytelnika jest większe w momencie, gdy w kinach pojawia się ekranizacja książki, czy też wychodzi e-book lub audiobook.

 Materiał zewnętrzny


Biografie

Ewa Paciorek

Ewa PaciorekEwa Paciorek

Reklama