Na szczęście mimo pandemii większość koncertów będzie mogła się odbyć. Muzyka klasyczna jest prezentowana często w kościołach i parkach miejskich, a takie warunki są uznawane za dość bezpieczne. Co w Warszawie warto usłyszeć tego lata?

Darmowe koncerty z muzyką poważną odbywają się co niedzielę w parku Morskie Oko.

Koncerty w WarszawieW kolejne niedziele o 12:00 można usłyszeć:

  • 26 lipca - Mikołajczyk/Jedynecki Duo „Kalejdoskop”
  • 2 sierpnia - Buczkowski/Troczewski/Kapczuk Trio „Tribute to Michael Petrucciani”
  • 9 sierpnia - Mellow D project „Film czy kabaret?”
  • 16 sierpnia – Warsaw Camerata, „Klasycznie, po polsku”
  • 23 sierpnia - Warsaw Camerata, „Mozart i Haydn”
  • 30 sierpnia – Warsaw Camerata, „Po wiedeńsku”

Ciekawie zapowiadają się też biletowane wydarzenia w Warszawie. Miasto odwiedzą największe światowe gwiazdy muzyki klasycznej.

Co w Warszawie latem, jeśli chodzi o klasykę?

Najwięcej mówi się o koncercie Andrea Bocelli 22 sierpnia. Impreza odbędzie się na Stadionie Narodowym. Śpiewak jest w Polsce popularny od wczesnych lat 90. Prawdopodobnie pojawią się więc tłumy Warszawiaków.

Co w Warszawie robić wczesną jesienią?

W bardzo podobnym klimacie utrzymany będzie występ trzech tenorów, zasilających na co dzień szeregi Rzymskiej Opery Kameralnej. Repertuar – podobnie jak u Bocelliego – będzie rozrywkowy: głównie oparty na szlagierach z popularnych musicali. Ciekawe będzie też otoczenie koncertu, czyli Sala Prowincjalska przy kościele Dominikanów na Starym Mieście. Warto wybrać się 27 września na spacer, a na koniec o 20:00 zobaczyć to niezwykłe wydarzenie.

Klasyczny urok Fryderyka Chopina

Jeszcze 30 sierpnia w tym samym miejscu widzowie poznają największe klasyki z wiedeńskich oper. Znów w wykonaniu muzyków z Opery Rzymskiej. Będzie można nadrobić braki i usłyszeć w jednym miejscu utwory z wielu różnych przedstawień, takich jak „Księżniczka Czardasza” czy „Wesoła Wdówka”. Dodatkowo w każdy letni piątek można wybrać się na recital Chopinowski na dziedzińcu Wytwórni Wódek Koneser. Po świecie słynnego kompozytora oprowadzać będzie muzykolog Jan Popis, który wyjaśni genezę prezentowanych utworów. Kto nie zdąży do Konesera, może wybrać się na podobne – ale biletowane – wydarzenie pod adresem Podwale 15. Codziennie o 18:45 grać będą tam profesorowie Akademii Muzycznej i ich utalentowani studenci. Ponieważ to tuż obok kościoła Dominikanów, można połączyć koncerty Chopinowskie z odbywającymi się tam wydarzeniami.

Pozostałe wydarzenia – Warszawa 2020

Ci, którzy wolą bardziej współczesne brzmienia i swobodną atmosferę, mogą pójść na koncert Andre Kellerberga 11 września. Ta impreza w Warszawie odbędzie się pod adresem Jazdów 3/6. Wtajemniczeni wiedzą, że mieszczą się tam słynne ze swojej architektury domki fińskie, w których obecnie rezydują młodzi artyści. Organizatorzy nie sprzedają biletów na ten koncert, ale przyjmują darowizny na działanie ośrodka. Co ciekawe, zachęcają do przynoszenia własnych instrumentów. Czyżby po koncercie było zaplanowane wspólne granie? Tego dowiedzą się ci, którzy pojawią się 11 września o 20:00 na Jazdowie.

 Artykuł zewnętrzny