Profesor gry na waltornii w Akademii Muzycznej w Trossingen w Niemczech.
Urodził się w Liège w Belgii, a w roku 1986 został obywatelem USA. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako 1. waltornista, grając przez długi czas z wiodącymi orkiestrami Belgii i Luksemburga. W tym samym czasie wykładał również na kilku uniwersytetach. Później, w 1983 wyjechał do Stanów Zjednoczonych.
Podczas okresu jego życia, który spędził w Europie, był profesorem na uczelniach muzycznych w Liège i w Luksemburgu. Był równiez: współdyrektorem Grêtry Music Academy w Liège, Dyrektorem Artystycznym Académie Internationale d'Eté de Wallonie oraz założycielem i organizatorem dwóch Międzynarodowych Konkursów Waltorniowych w latach 1977 i 1981. Ponadto wielokrotnie zasiadał w jury kilku konkursów i jest członkiem urzędu doradczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Waltorniowego.
Jest zapraszany do wielu miejsc na świecie jako solista, czy kameralista, grający zarówno na rogu naturalnym, jak i współczesnym. Prowadzi warsztaty i lekcje dla wielu instytucji muzycznych. Kieruje rozmaitymi zespołami i - jako kameralista - założył kilka zespołów. W 1987 otrzymał Pierwszą Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Louise D.McMahon w Lawton w st. Oklahoma.
Pośród licznych nagrań dokonanych przez Francisa Orvala znajdują się m.in. Trio Brahmsa, nagrane wraz ze skrzypkiem A.Grumiaux i pianistą G.Sebokiem (Philips), Koncert na dwie waltornie Haydna (Decca); Belgijska Muzyka Współczesna (Polydor - Deutsche Grammophon); Konzertstück Schumanna, Morceau de Concert Saint-Saënsa, Concertino Webera (VOX/Turnabout); Koncert waltorniowe Mozarta (CD Marcophon). Na rogu naturalnym nagrał septety Berwalda i Beethovena wraz z solistami Uppsala Chamber ze Szwecji oraz kilka utworów wraz z zespołem La Petite Bande, kierowanego przez Sigiswalda Kuijkena (Belgia).
Francis Orval jest ponadto autorem transkrypcji na waltornię słynnych Sześciu Suit na wiolonczelę solo J.S.Bacha, które następnie nagrał i wydał na płytach (CD Marcophon).
źródło: nota biograficzna
zawarta w Sześciu Suitach na waltornię solo J.S.Bacha
w transkrypcji F.Orvala wyd. Editions Marc Reift
tłumaczenie: Dominik Kosyrczyk