Xiao-Ming Han

Urodził się w 1963 roku w Szanghaju w Chinach. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec - prof. Han Sin Kwong, który był m.in. laureatem konkursu w Genewie w 1962 roku.

Studiował w konserwatoriach muzycznych w Pekinie i Szanghaju. W wieku 17 lat został solistą Filharmonii w Pekinie. Później studiował w New England Conserwatory w Bostonie u Richarda Mackey'a, brał udział w kursach mistrzowskich u Otto Schmitz'a i Ifora Jamesa. Został solistą filharmonii w Würzburgu. W 1985 roku został solistą Orkiestry Radiowej w Saarbrücken, z którą do dziś regularnie występuje jako solista oraz profesorem tamtejszej Hochschule für Musik und Theater. Występował w znaczących festiwalach muzycznych (Tanglewood Musikfestival, Salzburger Festspiele, Mozart-Festival w Würzburgu, Schleswig-Holstein Musikfestival, Festiwal Wiosenny w Szanghaju). Koncertuje w wielu krajach, jako solista i kameralista (jest członkiem m.in. Linos-Ensemble, czy German Horn Ensemble). Współpracuje też z członkami Chicago Symphony Orchestra. Zapraszany bywa do współpracy przez tak znakomite zespoły, jak: Filharmonicy Berlińscy, orkiestry radiowe w Monachium i Kolonii, Mahler Chamber Orchestra i inne.

Jego nagrania obejmują wszystkie koncerty na róg Mozarta (z Englisch Chamber Orchestra) i Serenadę na róg Hakona Boerresena (z RSO Saarbrücken). W 1992 roku został profesorem klasy rogu i kameralistyki w Musikhochschule Saarland. Od 2003 roku jest gościnnym wykładowcą w konserwatoriach w Szanghaju i Pekinie. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Azji i Ameryce.