Irena Marie Rieband urodziła się w Nottingham w Anglii. W wieku 16 lat uzyskała stypendium The Purcell School. Występowała regularnie jako solistka, grała z orkiestrą, wykonywała muzykę kameralną, między innymi w Yehudi Menuhin School, London’s South Bank i National Portrait Gallery. W roku 1990 została wytypowana jako jedna z solistek na występy w Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego.

W 1995 roku ukończyła z najwyższą oceną studia na Uniwersytecie Londyńskim w dziedzinie muzyki, języka niemieckiego oraz gry na waltorni. Lekcje gry na instrumencie pobierała od 14 roku życia u Dereka Taylora (BBC Symphony Orchestra i The Royal Academy of Music). Podczas studiów uniwersyteckich uczyła się u Juliana Bakera (The Royal Opera House Covent Garden) i Fergusona McWilliama (Berliner Philharmoniker). W późniejszym okresie jej nauczycielami byli: prof. Edward Daniecki (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Theo Wiemes (NDR Sinfonieorchester) oraz Frøydis Ree Wekre w Oslo i Roger Rocco w Chicago.

Po studiach pracowała jako wykładowca uniwersytecki w Niemczech. Będąc asystentką dyrektora orkiestry zajmowała się kształtowaniem jej wizerunku. Po otwarciu granic europejskich zdecydowała się na przyjazd do Polski, gdzie są jej rodzinne korzenie. Uzupełniła edukację muzyczną w gdańskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 2008 roku obroniła pracę magisterską na temat zdrowego podejścia do muzykowania. Praca publikowana jest w częściach od jesieni 2009 roku w magazynie Brytyjskiego Towarzystwa Waltornistów „The Hornplayer”.  W całości jest ona dostępna na stronie internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Waltornistów (The International Horn Society). Jej artykuł „A Journey” (Podróż) opublikowano w czasopiśmie Towarzystwa „The Horn Call” w maju 2010 roku.

Jako nauczyciel gry na waltorni regularnie prowadzi kursy na Festiwalu International Crescendo Summer Institute of the Arts na Węgrzech oraz w Rumunii podczas Projektu Młodych Muzyków. W październiku 2011 miała wykład dla studentów instrumentów dętych blaszanych w Royal Northern College of Music. 

Od roku 2007 jest pierwszą waltornistką Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Bierze udział w koncertach muzyki kameralnej, koncertach dla dzieci oraz występuje jako solistka. Kontynuuje również współpracę z orkiestrami w Niemczech i Hiszpanii.

www.rieband.com
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Reklama

Reklama