Są uważane za najpiękniejsze, wzruszają, przywołują wspaniałe wspomnienia, ocieplają atmosferę i sprzyjają zadumie – polskie kolędy to pieśni znane nie tylko Polakom, ale też innym Europejczykom. Są naszym dorobkiem kulturowym, z którego możemy być dumni i powinniśmy troszczyć się o to, aby nigdy nie został zapomniany. Święta Bożego Narodzenia bez kolęd nie są tak magiczne, to one tworzą tę świąteczną oprawę, na którą czekamy cały rok.
Długa tradycja i nieznani autorzy
Kto napisał polskie kolędy? To pytanie przy wielu pieśniach pozostaje bez odpowiedzi. Przyczyną jest brak zachowanych rękopisów, najczęściej kolędy były przekazywane słownie, uczono się ich na pamięć, po czym śpiewano w domach przy wigilijnych stołach. Pomimo braku zapisów zachowały się, przetrwały próbę czasu, co jest dowodem na to, że są pieśniami niezwykłymi, które chce się śpiewać i których nie może zabraknąć w Święta Bożego Narodzenia.
Gdy śliczna Panna – piękna i wzruszająca
Jest lubiana szczególnie przez osoby dorosłe. Spokojna i bardzo nastrojowa kolęda pochodzi z początku XVIII wieku i od początku swojego istnienia przekazywano ją w rękopisach. Jej autor jest jednak nieznany, co oczywiście nie pozwoliło kolędzie odejść w zapomnienie.
Przybieżeli do Betlejem pasterze – radosna i rytmiczna
Jest jedną z pierwszych kolęd, jakiej rodzice uczą swoje dzieci. Tekst jest łatwy i bardzo szybko można go zapamiętać, a dodatkowo skoczna i rytmiczna melodia, która tworzy wesołą atmosferę. Takie polskie kolędy to doskonały sposób, aby przekazać najmłodszym sens Świąt Bożego Narodzenia, opowiedzieć im historię, z którą są one związane. Kolęda pochodzi z XVII wieku, a jej aktualnie znaną formę nadano w wieku XIX.
Wśród nocnej ciszy – emocjonalna i pełna patosu
Jest przez wielu uważana za najpiękniejszą polską kolędę. Jej słowa zostały napisane przez ks. Marcina Mioduszewskiego, który w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki liturgicznej. Kolęda powstała najprawdopodobniej w 1853 roku.
Nuty kolęd znajdziesz w dziale Darmowe nuty.