Serpent należy do rodziny cynków, skonstruowany z myślą o przedłużeniu ich skali w dół. Został stworzony w XVI wieku we Francji. Zbudowany jest z dwóch kawałków drewna kasztanowego owiniętych skórą. Powstała w ten sposób szeroka rura, wygięta na kaształt wijącego się węża, co ułatwiało zamykanie sześciu otworów palcowych. W górnej części znajduje się ustnik o głębokim kielichu wykonanym z kości słoniowej lub rogu, później z metalu. Serpent znajduje swoje miejsce także w historii tuby.


serpentZ racji swego brzmienia i możliwości technicznych chętnie używany w zespołach chóralnych a nawet w utworach symfonicznych i operowych, np.:

  • G.Rossini w operze Oblężenie Koryntu
  • F.Mendelssohn w uwerturze Meerestille und glückliche Faht i w oratorium Paulus
  • R.Wagner w operze Rienzi
  • G.Verdi w operze Nieszpory sycylijskie

Nie wszystkim odpowiadało brzmienie serpentu – np. Hector Berlioz w swoim Traité d'Instrumentation określił go jako instrument barbarzyński. 

Pod koniec XVIII wieku serpent znalazł głównie zastosowanie w powstających wtedy orkiestrach wojskowych, by w połowie XIX wieku i tam zostać wypartym przez tuby i instrumenty pokrewne.

Damian Walentek

London Serpent Trio


Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus

London Serpent Trio-pepito-demo.mp3Translator

Reklama