Na pewno dużo słyszałeś o rozwoju osobistym, ale czy wiesz, czym tak naprawdę jest? Dla wielu osób jest sposobem na życie i najlepszym przepisem na życie szczęśliwe. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega, dlaczego jest ważny i jak o niego dbać.

edutorialJest to dziedzina, która obejmuje zagadnienia związane z szeroko pojętym funkcjonowaniem w społeczeństwie i podnoszeniem jakości własnego życia. Zgłębiając ją, nauczysz się, jak znaleźć motywację, jak ją utrzymać, jak pokonywać codzienne wyzwania, spojrzeć na znane kwestie z nieznanej perspektywy, zrozumieć emocje swoje i innych, być asertywnym i wiele więcej. Właśnie z uwagi na mnogość zagadnień i sposobów udoskonalania siebie, wiele osób traktuje rozwój osobisty jako sposób na szczęśliwsze życie.
 

Internetowe źródła wiedzy

Chcąc zainwestować w swój rozwój osobisty, zdecydowanie warto zacząć od inwestycji czasu – czyli od zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi w internecie. Tutaj bardzo przydatne okażą się blogi i portale edukacyjne, takie jak Edutoria.pl, które publikują merytoryczne artykuły. Taka wiedza w pigułce pozwoli ci zorientować się, który obszar rozwoju osobistego chciałbyś zgłębiać i od czego warto zacząć. Ponadto ogromną zaletą internetowych źródeł jest to, że możesz z nich korzystać gdziekolwiek jesteś – w podróży do pracy, w oczekiwaniu na autobus, w kolejce w sklepie. Brak czasu już nie jest wymówką!
 
Czytanie książek, choć bardziej czasochłonne, da ci pełniejszą wiedzę niż artykuł, który jest mimo wszystko esencją danego tematu. Wykorzystaj zestawienia i rankingi na portalach edukacyjnych, aby sprawdzić książki, które warto czytać. Pamiętaj, aby samemu zweryfikować autora (poznaj jego wykształcenie i doświadczenie związane z tematem, o którym pisze) i wydawnictwo, ponieważ książki o rozwoju osobistym powinny być oparte na solidnych badaniach psychologicznych i literaturze naukowej. Cała ta dziedzina bazuje na wieloletnich badaniach, dlatego warto wybrać autora, który odnosi się w swojej książce do nauki.
 
Szkolenia i trener

W zależności od twoich potrzeb, możesz rozpocząć swój rozwój osobisty od szkolenia i spotkań z trenerem. Jest to metoda szczególnie polecana dla osób z tzw. „słomianym zapałem”, ponieważ kurs trzeba opłacić, a kiedy działania wiążą się z finansami, stają się bardziej angażujące. Pierwiastek ludzki również nie jest tu bez znaczenia –być może trener lepiej trafi do ciebie i przekaże ci pewną wiedzę, niż najlepsza książka. Co więcej, szkolenia dają możliwość ćwiczeń interpersonalnych i indywidualnych, dzięki którym pewne pojęcia sprawdzisz empirycznie i lepiej zapadną ci w pamięć.
Polecamy także:


Reklama