Lucien Thévet
1914-2007
Urodził się 3.06.1914 w Beauvais (Francja). Pierwszych lekcji muzyki w wieku sześciu lat udzielał mu jego ojciec – trębacz amator. Początkowo uczył się gry na kornecie, później na waltorni. Mając lat trzynaście miał już za sobą występy solistyczne z zespołem instrumentów dętych (Harmonie) w swym rodzinnym mieście. Jego nauczycielem gry na waltorni był Raymond Carlier, a od 1933 roku, kiedy wstąpił do Paryskiego Konserwatorium: Fernand Reine i Édouard Vuillermoz. W latach 1934-36 odbywał służbę wojskową. W 1937 roku zobył I Nagrodę przyznawaną przez Paryskie Konserwatorium i objął jednocześnie posadę I waltornisty w Paris Radio Orchestra. Rok później został I waltornistą Paris Conservatory Orchestra (l'Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire). W 1941 roku został asystentem I waltornisty w Paris Opera Orchestra by wkrótce objąć funkcję principale. W orkiestrze tej i równolegle od 1967 roku ponownie w Paris Conservatory Orchestra grał do roku 1974.

Lucien Thévet prowadził ożywioną działalność solistyczną. Wykonywał m.in. po raz pierwszy we Francji Serenadę na tenor i smyczki Beniamina Brittena czy II koncert Es-dur na róg i orkiestrę Ryszarda Straussa. Wielu kompozytorów dedykowało mu swoje dzieła (P.M.Dubois, J.Françaix, M.Landowski, E.Passani, P.Le Plem, H.Tomasi).

Był również cenionym pedagogiem – profesorem w Versailles Conservatory w Paryżu. Napisał szkołę na róg - Méthode complète de cor, liczne zbiory etiud na róg – 60 etiud, 50 ćwiczeń transpozycyjnych, 20 etiud, 100 etiud rytmicznych, 65 etiud na czytanie a’vista, 3 utwory na instrumenty w kluczu wiolinowym. Dokonał tłumaczeń na język francuski prac metodycznych - Szkoła dla dyrygentów, instrumentalistów i aranżerów, Początki gry na waltorni, Ćwiczenie na waltorni.

Całą swoją karierę grał na podwójnej waltorni F/B firmy Selmer. W recenzjach opisywano go, jako waltornistę niezwykle muzykalnego, dysponującego przyjemnym, ciepłym dźwiękiem z wyważonym wibrato.

Lucien Thévet zmarł 30.06.2007.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
Lucien Thévet, Gilbert Coursier - 1951
Bach: Koncert brandenburski nr 1 cz1 - demo.mp3

Translator

Reklama

Reklama



Reklama