Adam Przybyła

Urodził się w Bytomiu. Naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 14 lat w Śląskim Konserwatorium Muzycznym (dzisiejsza Akademia Muzyczna) w Katowicach, pod kierunkiem trębacza - doc. Władysława Reichera. Od 1935 roku kontynuował naukę w Konserwatorium w Wilnie, gdzie pracował także jako instruktor w orkiestrze wojskowej.

Pracę zawodową rozpoczął w 1936 roku jako waltornista w Orkiestrze Symfonicznej Towarzystwa Muzycznego przy Polskim Radiu w Wilnie (wówczas Polska, obecnie Litwa). W czasie wojny był pracownikiem Filharmonii Wileńskiej i Orkiestry Radiowej, a potem Teatru Operowego w Stralsundzie (Niemcy). Po jej zakończeniu przez krótki okres (prawdopodobnie jeden sezon artystyczny) był muzykiem Filharmonii Śląskiej. W 1946 roku został waltornistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (wówczs WOSPR). Przez większość swej pracy zawodowej specjalizował się w grze na dolnej waltorni. Jako muzyk NOSPR wystąpił w Konzertstück für 4 hörner und orchester F-dur op.86 R. Schumanna, wykonując partię 3 waltorni. Działalność artystyczną zakończył w 1976 roku.

Adam Przybyła w latach 1951-1990 prowadził klasę waltorni w Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując w międzyczasie tytuł docenta. W latach 1946-1973 uczył także w Liceum Muzycznym w Katowicach oraz równolegle w szkołach muzycznych w Bytomiu, Katowicach i Chorzowie.

Był pedagogiem i wychowawcą mającym ogromny wpływ na kształtowanie zarówno osobowości muzycznej jak i ogólnej, znanym również z dużego poczucia humoru. Wykształcił liczne grono waltornistów, laureatów konkursów, pracujących w najlepszych orkiestrach polskich i zagranicznych.

Waldemar Matera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
Z.Halamski, A.Przybyła - Haydn: 12 Nokturnów
nagranie dzięki uprzejmości Pana Leszka Szlajchera

Translator

Reklama

Reklama