Nury Guarnachelli Urodziła się w Santa Fe w Argentynie 15 listopada 1966 roku. Naukę gry na waltorni rozpoczęła w wieku 8 lat. Jej pierwszym nauczycielem był dziadek.

Od 1979 roku uczyła się w Buenos Aires u Guelfo Nalli'niego. W 1981 roku otrzymała stypendium na studia w Nowym Jorku w klasie prof. Antonio. Od 1984 do 1986 roku kontynuowała studia w Berlinie na stypendium Karajan Akademie u Gerda Seiferta. Ukończyła studia w ,Hochschule der Kunste Berlin również pod kierunkiem Seiferta z wyróżnieniem. Jej debiut miał miejsce gdy miała zaledwie 12 lat. Występowała solo jak i w zespole kameralnym w Argentynie ale również w Europie m.in.. ,,Yehudi Menuhin Festiwal” (Gestaad), ,,Luuzern Festival”, ,,Lysy Festival”, w Bernie, Genewie (Victoria hall), Królowej Elżbiecie w Londynie, Berlinie, Wiedniu, Stuttgarcie, Hiszpani, Słoweni, we Włoszech i na Węgrzech. Wystąpiła również jako solistka m.in. w Stutgart Philharmoniker, RIAS Berlin, Berlin SOB Kammerorchester des Slovenischen Rundfunks, Radio Symphony Orchestra w Wiedniu, Mozartorchestra w Wiedniu, Orquesta Estable del Teatro Colon, Berlin Chamber Orchestra, Orquesta national de Camara de Montevideo, symfonicznej orkiestrze w: Santa Fe, Rosario, Corrientes, Mendoza, Parana, National Youtr Orchestra od Radio. Między 1984 a 88 rokiem często grała jako zastępca w Berliner Philharmonischen Orchester, Orchester der Deutschen Oper Berlin, w Berlin Symphony Orchestra, między 1987 a 90 rokiem była pierwszą waltornistką Jugendorchester Gustav Mahler pod kierunkiem Claudio Abbado, w 1991 roku pierwszą waltornistką Festspielorchester des Gustav Mahler Festes w Kassel, między 1988 a 92 rokiem była pierwszą waltornistką w Stuttgartet Philharmoniker. Od 1993 do 2008 roku była solistką w Radiosinfonieorchester w Wiedniu. Jest członkiem grupy  muzyki kameralnej Vienna Brass (kwintet dęty) oraz Austrian Horns.

W 1981 zdobyła 1. Nagrodę w Mozarteum Argentino w VII konkursie młodych solistów miasta Mar de Palata, w 1982 otrzymała 1. Nagrodę w IX Konkursie Młodych Solistów w Santa Fe. W 1989 otrzymała Nagrodę Konex Classical Music w Buenos Aires (nagroda dla 100 najważniejszych artystów w historii argentyńskiej muzyki klasycznej). W grudniu 1991 zdobyła 1.Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Citta di Porcia e Alpe Adria we Włoszech. Od września 2008 prowadzi klasę waltorni Alicante Academy Brass w Hiszpani. Obecnie koncertuje z Vienna Brass, Academy Brass Alicante  i wieloma innymi orkiestrami, prowadzi kursy waltorniowe (również w Europie). Ma na koncie nagranych wiele płyt z wcześniej wymienionymi zespołami oraz orkiestrami.


źródło: www.nuryguarnaschelli.com
tłumaczenie: Karolina Gniazdowska

Artykuł został nagrodzony
w konkursie z okazji 5. rocznicy
serwisu waltornia.pl

Translator

Reklama

Reklama