Tadeusz Tomaszewski

Urodził się w Katowicach. Naukę gry na waltorni rozpoczął w klasie st.wykł. Kazimierza Pamuły w PPSM im St.Moniuszki i następnie PLM im. K.Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, również w klasie waltorni st. wykł. Kazimierza Pamuły.

Będąc uczniem liceum był wielokrotnie wyróżniany na przeglądach i konkursach instrumentów dętych, m.in. w Częstochowie i Opolu. Wraz z kwintetem dętym w 1992 zdobył 2. Nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu. W 1994 roku zdobył 3. Nagrodę w I Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Waltornistów w Łodzi. W 1995 był uczestnikiem warsztatów muzycznych na Międzynarodowym Festiwalu Waltornistów w Budapeszcie prowadzonych przez Froydis Ree Wekre, Francisa Orvala, Adama Friedricha i American Horn Quartet. W trakcie studiów w Krakowie brał udział w kursach Międzynarodowej Akademii Bachowskiej prowadzonej przez Helmutha Rillinga w Stuttgarcie oraz  w warsztatach muzyki kameralnej i orkiestrowej w Lund (Szwecja). W 1998 wraz z kwintetem dętym zdobył 3. Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza oraz 2. Nagrodę w II Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Waltornistów w Łodzi. Został również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Brał udział w warsztatach, które prowadzili Stefan de Leval Jezierski, Xiao Ming-Han, Dale Clevenger i Jennifer Montone.

Współpracował z orkiestrami i zespołami kameralnymi, m.in. Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, AUKSO Tychy, Kwartet Śląski. Od 1999 jest muzykiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (obecnie I waltornistą) oraz członkiem kwintetu dętego Capelli Cracoviensis. Od 2012 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.


Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on TwitterShare selected track on Google Plus
T.Tomaszewski - Kilar: Sonata na róg i fortepian, cz.1

Reklama

Reklama